כניסה

איך בוחרים מסלול לימודים?

|

בחירת מסלול לימודים עשויה להיות מאד מאתגרת: מה לומדים? איפה לומדים? האם לבחור מקצוע שיכניס כסף, או ללכת בעקבות הרצון, הנשמה והלב?


קחו בחשבון כי אנחנו חיים בעידן שבו לא מתקבעים במקום אחד ותמיד אפשר לעשות שינוי ולהתפתח לכיוונים שונים בהמשך; ולמרות זאת, כמובן שמדובר בהחלטה מאד חשובה, אז איך בכל זאת מתקרבים להחלטה? מה הצעדים שעליכם לעשות לפני? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם.

 

מה אתם אוהבים?

בדקו עם עצמכם: מה אתם אוהבים? איזה תחום הכי מושך אתכם?

 

אם החלום שלכם לחולל שינוי ולהיכנס לעולם הפוליטי או לעולם התקשורת כנראה שתבחרו ללמוד בבית הספר לממשל וחברה ולפגוש את דקנית בית הספר – פרופ' נעמי חזן שכיהנה כחברת כנסת; אם אתם מתעניינים באנשים ובמניעים שלהם אתם יכולים לבחור ללמוד בבית הספר למדעי ההתנהגות; אם תרצו ללכת למסלולי ניהול או שיווק, אתם יכולים לבחור בבית הספר לניהול וכלכלה ולפגוש אנשי מפתח מהקהילה העסקית שמשולבים בתוכנית הלימודים כיועצים וכמרצים אורחים.


לעיתים שיקולים אחרים גוברים על הכישורים האמיתיים שלכם: לחצים חברתיים, לחצים משפחתיים ועוד. אבל אל תזניחו את הכישורים שלכם: אתם מרגישים שיש לכם זיקה רגשית לתחום מסוים? קחו גם את הכישרון האישי שלכם בחשבון.  

 

כסף או עניין?                           

 

בבחירת מסלול לימודים ישנן שתי אפשרויות: לבחור מקצוע שיבטיח לכם הכנסה בטוחה, או ללכת בעקבות הלב. כמובן שאפשר לשלב את השאיפות שלכם עם בטחון כלכלי ולבחור מקצוע, שאתם יודעים שתסתדרו איתו והוא גם מכניס הרבה כסף; למשל בבית הספר למדעי המחשב, בו תוכלו ליהנות מלמידה בכיתות קטנות הכוללת שיתופי פעולה עם החברות המובילות בתחום, ביניהן IBM, Microsoft או אינטל, ותוכלו להשתלב בתעשיות התוכנה, הקיימות בשוק.

 

אבל זכרו: בסופו של דבר, אין תחליף להתאמה אישית. ייתכן מאוד שאם לא תאהבו את מה שתלמדו, לא תאהבו גם את מה שתעסקו בו ולא תחזיקו מעמד בתפקיד. נסו לראות האם יש התאמה בין מסלול לימודים, שמוביל לתפקיד רווחי, לבין הכישורים האישיים והרצון האישי שלכם.


 

האם כדאי לבחור במקצועות פופולאריים?

שיקול הפופולאריות הוא לעיתים שיקול זר ומטעה. גם בתחום האקדמי יש אופנות וטרנדים ומקצועות פופולאריים. אבל חשוב לא להסתנוור: החיסרון של מקצועות לימוד פופולאריים הוא הצפת השוק ומחסור במקומות עבודה עתידיים.


 

Google it

עשו מחקר ותחקיר מקדים: שבו על אתרי הבית של המוסדות, המכללות והאוניברסיטאות וקראו קצת. יש לכם מסלול לימודים כלשהו שמתרוצץ בראשכם? עשו עליו "גוגל", קראו עליו קצת - מה הדרישות, כמה שנים מדובר, מה תכניות הלימוד. הזמן הלא ארוך הזה שתשבו על האינטרנט יעזור לכם להתחיל לחבר בין השאיפות לבין המטרה הסופית. לאתר האקדמית.


 

בואו להתרשם בעצמכם

עברתם שלב-שלב, ועדיין מתלבטים? בשביל זה המציאו את היום הפתוח. כשתבואו ליום הפתוח תוכלו להתרשם מהקמפוס, לפגוש את הדקנים של החוגים השונים, מרצים, בוגרים וסטודנטים ולשאול אותם כל מה שיעלה בדעתכם. ליום הפתוח הקרוב באקדמית - הקליקו.


 

היכן ללמוד?

שיקול נכבד בבחירת המסלול הוא גם המוסד האקדמי. יש לא מעט קריטריונים לבחירת מוסד לימודים: הרמה האקדמית של המוסד, התארים שהמוסד מעניק, גובהו של שכר הלימוד, האם הלימוד נעשה בכיתות קטנות והסטודנטים זוכים ליחס אישי, פוטנציאל לתואר שני, קרבתו למרכז, הפעילויות החברתיות שהוא מקדם.  

 

לא להיבהל!

שום דרך היא דרך אל-חזור. חשוב לזכור שכל דרך שתבחרו ותחליטו ללכת בה היא לא החלטה סופית ומוחלטת, כל החלטה כזו ניתן לשנות ולהחליף מסלולים עד שמוצאים את מה שבאמת מתאים. חשוב בסופו של דבר לא לוותר על הדברים שחשובים ולהתפשר כמה שפחות. זה העתיד שלכם, וזה גם החלום שלכם!


בהצלחה!