כניסה

בוגרת החודש: מורן ציפר

|

בוגרת החודש שלנו היא מורן ציפר, בוגרת בית הספר למדעי ההתנהגות, שהפכה כאב אישי למספר פרויקטים שונים לשלושה דורות של ישראלים. מורן, מתמקדת ביצירת קשר בין הדור הצעיר לבין הדור המבוגר, דור מייסדי הארץ, שהיום כמעט ולא נפגש עם צעירים מעבר לבני המשפחה. 


"שמתי לב שהמועדונים ובתי הקפה של היום מחולקים לגילאים שונים" מתארת ציפר, וממשיכה – "הצעירים יוצאים לבתי הקפה ברחבי העיר בעוד המבוגרים יוצאים למועדונים לקשישים. במועדונים האלה לא תראו כמעט צעירים והפעילויות מתמקדות סביב עולמם של המבוגרים".  


במיזם הראשון שלה שכונה 'מסביב למדורה' החליטה מורן לכנס במדורות ל"ג בעומר את 'זקני השבט', מפגש בו צעירים ישראלים המגיעים למדורה שומעים סיפורי מורשת מרתקים ישירות מפיהם של מקימי המדינה שלחמו במחתרת. כיום, סביב שבע מאות מדורות שונות ניתן למצוא 25,000 ישראלים בני דורות שונים מתחברים זה לזה. 

היא הייתה שותפה למיזם בשם 'זיכרון בסלון' המשתף את סיפורים של ניצולי השואה, המגיעים לספר את סיפורם בבתים פרטיים ולחלוק את סיפורם עם צעירים בבתים פרטים.  


מורן ציפר - קרדיט רעות דרור.jpg

קרדיט: רעות דרור


סטארט אפ בין דורי 

במסגרת פעילותה בארגון מ"דור לדור" מורן נחשפה לעובדה כי בישראל חיים מעל מיליון אזרחים וותיקים ש-42% מהם חשים בדידות. לצד הקושי הרגשי הסתבר כי קשישים רבים זקוקים לעזרה מידית בביצוע כלשהי אך בני המשפחה אינם בנמצא. 


היא החליטה לנסות ליצור ממשק שבו צעירים הנמצאים בקרבת מקום מגוריהם של הקשישים יוכלו לקבל התראה על אפשרות לעזור, באמצעות יישומון מיוחד לטלפון הנייד ולהתנדב. המיזם פותר גם צורך של צעירים וסטודנטים רבים המעוניינים לקחת חלק בפעילות התנדבותית אך אינם מסוגלים להתחייב לכמות שעות שבועית קבועה. כיצד המבוגרים פונים לצעירים? הרי מרביתם לא משתמשים בטלפון חכם או ברשת האינטרנט? גם לצורך זה ניתן מענה באמצעות מוקד טלפוני זמין אליו מתקשרים הקשישים ומבקשים עזרה. 


איך מסננים את המתנדבים על מנת לוודא כי מדובר באדם עם נכונות לעזור? 

"כיום, סינון המתנדבים מתבצע על ידי מילוי טופס וראיון טלפוני מעמיק כמו גם סיוע של "מיתר" המלווים את הפרויקט ללא תשלום (פרו-בונו). רבים מהמתנדבים מגיעים לפרויקט בשיטת חבר מביא חבר או באמצעות אחת החברות המעניקות חסות לפרויקט ומעודדות את עובדיהם להתנדב בעצמם. בין החברות הללו ניתן לציין את משרד רו"ח PWC, בזק, מגדל, My HaritageWix וחברות נוספות המעוניינות לסייע בנושאים החברתיים". 


איך הלימודים באקדמית השפיעו על הרצון להתנדב ולפתח יוזמות חברתיות? 

"למדתי מדעי ההתנהגות, תואר שכלל את תחום הפסיכולוגיה והסוציולוגיה. אחד מהדברים העוצמתיים ביותר שלמדנו היה לא לחכות שהממשל יזום ויעזור אלא לבחון מה אנו יכולים לשנות בעצמנו" וציפר ממשיכה – "בתחום העזרה לקשישים שעלה לתקשורת לאחרונה אנו רואים שהתרגלנו לחכות למדיניות שנקבעת מלמעלה. הפכנו לחברה יותר אינדיבידואליסטית בה כל אדם עושה לביתו".  


באקדמית תל אביב-יפו הבינה מורן כי הסיוע לקשיש אינו תפקיד של הממשלה בלבד: "יש מקומות בעולם שהבינו את גודל הבעיה ואף מינו "שרת בדידות" כמו בבריטניה למשל, אבל לדעתי היום בו יחוקקו חוק שיכריח את הצעירים לבקר את הקשיש או הקשישה שגר לידם ולבדוק במה אפשר לעזור להם, יהיה יום עצוב מאד. אני חושבת שזו האחריות שלנו כאזרחים, כבני אדם. "עזרה בדרך" יוצרת את החיבור בין הדורות ומאפשרת לצעירים לדעת על הקשישים שצריכים סיוע בקהילה בה הם חיים".  

 

מורן ציפר זכתה לאחרונה להכרה על פועלה הן השנה ,כאשר הוכתרה כאחת מנשות המופת בישראל על ידי מגזין ליידי גלובס, ולפני שנה נבחרה על ידי מגזין פורבס כאחת הפעילות החברתיות המשפיעות מתחת לגיל 30. 


מעוניינים להצטרף לעשייה של פרויקט דור לדור? שלחו מייל למורן: moranz@dorldor.org.il 

להצטרפות ל"עזרה בדרך", הורידו את האפליקציה helponthway.app