כניסה

הכירו את איש סגל החודש: תומר גוטמן המעניק תובנות ייחודיות על הספורט כדרך להעצמה אישית.

|

תומר גוטמן, מרצה כיום באקדמית תל אביב יפו במגוון קורסים בפסיכולוגיה של הספורט. ראיון קצר וממלא השראה. 


תומר גוטמן (בן 37, נשוי) התחיל את דרכו באקדמית תל-אביב יפו עוד בתקופת לימודיו כסטודנט בלימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה אותם סיים בשנת 2007. הוא המשיך לתואר שני בפסיכולוגיה קוגניטיבית במוסד אחר ולומד כיום לדוקטורט בפסיכולוגיה של הספורט. כיום הוא מרצה במספר קורסים העוסקים בקשר בין הפסיכולוגיה לספורט, ביניהם - "הלכה ומעשה בפסיכולוגיה של הספורט", "התנסות בשדה" ו"תודעה רצה". קורסים התנסותיים המאפשרים לסטודנטים להשתמש בספורט ככלי להתפתחות אישית לצד הפיזית. 


ספר לי קצת על הקורס "התנסות בשדה" 


"הקורס מתמקד בהענקת כישורי חיים לסטודנט דרך הספורט. במהלך הקורסים ההתנהגותיים אנו מנסים לאפשר לסטודנטים להרגיש את ההבדל בין משחק ספורטיבי למטרת התפתחות אישית לבין השימוש של המדיום הזה ככלי לשינוי עצמי וחברתי". הוא מפרט  "במסגרת פרויקט 'תקווה ישראלית' בשיתוף בית הנשיא, למשל, יצרנו שיתוף פעולה שמטרתו ליצור ממשקים בין אוכלוסיות שונות בחברה". 


תוכל לציין דוגמה לשיתוף פעולה כזה? 


"לאחרונה ישמנו את הפרקטיקות הללו במשחק שנקבע בין בני יהודה לבני סכנין וארגנו קבלת פנים הן לשחקנים והן להוריהם לפני המשחק. המטרה הייתה ששתי הקבוצות יפגשו לפני כן ויכירו". תומר מסביר  "הכדורגל, אם בוחנים אותו בגישה הנכונה יכול לחבר בין כולם". 


"במפגש המדובר הקפטנים של שתי הקבוצות הרצו בקצרה לשחקנים ולהוריהם וציינו כי 'במגרש אנו עשויים להיות יריבים אבל לפני ואחרי המשחק יש לנו הזדמנות להכיר אחד את השני'. שני המאמנים, ממשיך תומר "סיפרו סיפורים מאחורי הקלעים על הקבוצה והיה חיבור מאד גדול. גם ההורים שנרתמו למאמץ ליצור קשר, הביאו מטעמים למפגש והיה מרגש לראות איך ההתרחשות הזו יצרה גם במגרש, במהלך המשחק עצמו, תחושה הרבה יותר נעימה".  

OKN_2842-354.jpg

נשמע מרגש מאדנשמח לשמוע מעט יותר על הקורס ההתנסותי הנוסף שאתה מעביר "תודעה רצה"? 


את הקורס "תודעה רצה"  תרגול עצמי באמצעות פעילות גופנית אני מעביר ביחד עם ד"ר דלית לב-ארי ומאמן הריצה והמאמן המנטלי גדעון תמר. מטרת קורס זה היא ליישם את התיאוריות שנלמדו בקורס 'הלכה ומעשה בפסיכולוגיה של הספורט'. אנו מוסיפים בשיעורים הללו את השימוש בכלים הנלמדים בחייהם האישיים של הסטודנטים. הם לומדים להציב והגדיר את היעדים".  


"פעמים רבות אדם לא יודע להציב מטרות ריאליות שיהיו ניתנות להגשמה. הקורס מועבר בגישה הוליסטית בה אנו מזהים את הבלמים, מציבים מטרות ריאליות יותר ומגבירים את הסיכוי להגשימן באמצעות הפלטפורמה של הקורס". 


"קיים כוח עצום" מסביר תומר, "בתמיכה הדדית שמייצרת קבוצה המתאמנת יחדיו". בסיום הקורס הסטודנטים מקבלים מטלה מיוחד  "הם מצלמים את עצמם בתחילת התהליך ובסופו ויוצרים סרטון הממחיש את התהליך שעברו".  


איך מפסיכולוגיה הגעת דווקא לנושא של הספורט? 

"ראשית, הפסיכולוגיה של הספורט הוא תחום שלא היה קיים בארץ בצורה ממוסדת. אני התחברתי לתחום בזכות הרקע של משחקי כדורגל ששיחקתי עד אמצע גיל ההתבגרות. גיליתי הרבה מאד עניין, מבחינה אינטלקטואלית, בפסיכולוגיה של הביצוע עצמו וביכולת הייחודית יש לספורט לנתב את העוצמות הללו". 


קצת בפן האישי, כמה שאלות כלליות 


איזה ספר השפיע עליך? 

'הלב הנבון' של ג'ק קורנפלד העוסק בפסיכולוגיה בודהיסטית". 


סדרה או סרט שהשפיעו עליך? 

"הסרט 'סולו חופשי' על מטפס הרים שיוצא לכבוש פסגה של הר". 


באיזו אפליקציה אתה משתמש בתדירות גבוהה? 

"באפליקציה למדיטציה Insight Timer" 


איזה טיפ היית נותן לסגל מהניסיון שלך עד היום? 

"במהלך ההרצאות אני מביא את עצמי, מי שאני, באמצעות דוגמאות הממחישות את הנושא הנלמד. אני מספר על האתגרים, הפחדים שלי ומראה את הדרך. זוהי מבחינתי הוראה אותנטית יותר". 


לסיכום, מרתק להכיר את הדרך בה תומר גוטמן משלב בין התאוריות השונות בפסיכולוגיה ובהעצמה אישית לתחום הספורט. בכל אחד מהקורסים החווייתיים הסטודנטים מגלים כיצד יוכלו להשתמש ביתרונות האימון הפיזי כדי להגיע לפסגה במגוון תחומים. בהחלט ממלא השראה.