כניסה

איך עוזרים לעמותה להפוך פרוייקט חברתי - לכלכלי?

|

אייר ביתאי, סטודנטית שנה ג' לממשל וחברה, השותפה בפרויקט הגנרטור - פרוייקט חממה ייחודי מסוגו באקדמית סיפרה לנו על התהליך שחוותה בפרוייקט זה. 


מהו פרויקט הגנרטור?


ה'גנרטור' היא תכנית בחירה באקדמית אליה מתקבלים בכל שנה רק עשרה מועמדים. היא מחברת בין סטודנטים ובעלי עמותות שונות על מנת ליצור מיזמים עסקיים-חברתיים, שיסייעו לעמותה בהגשמת חזונה באמצעות פתרונות עסקיים או טכנולוגיים יצירתיים. בשנים האחרונות פרויקט ה'גנרטור' אפשר לעשרות סטודנטים לסייע לעמותות למצוא את הדרך לפעול תוך שילוב של עשייה חברתית עם מודל כלכלי.
כל סטודנט זכה ללמוד את כל הכלים לבנות תכנית עסקית ולזהות את האתגרים המיוחדים של העמותה ולאחר מכן איך לסייע לעמותה ספציפית באופן מעשי.

 

מפחיתים את התלות של העמותות בתרומות


"אחד הדברים שגיליתי", מספרת אייר "הוא העובדה שבישראל קיימת פעמים רבות בעיה של רגולציה. יש מגוון רחב של נושאים שאינם מעוגנים נכון בחוק. לכן, קמות עמותות שונות לבצע את הפעולות במסגרת הקהילה עצמה".

אייר מוסיפה – "האינדיבידואלים שמגיעים בדרך כלל לתרום ולעזור לרוב לא יהיו בעלי גב כלכלי חזק. לכן העמותות מתחילות להיות יותר תלויות בתרומות ועוסקות בגיוס כספים כדי להתקיים, לפעמים על חשבון העשייה החברתית עצמה. בגנרטור, אנו לומדים ללוות את העמותות בפרויקטים שמסוגלים לממן את עצמם ופרויקטים נוספים של העמותה, מבלי שתהיה תלות בתרומות הללו".

"בדרך כלל בקורסים העוסקים בתחום מדעי החברה אנו לומדים פחות עקרונות של מימון, יצירת תוכנית עסקית או ניהול פרויקט. ה'גנרטור' מאפשר לרתום את הרצון לעזור מחד, ומאידך את הידע לבחור את הפרויקטים הנכונים לעמותה, כאלה שיוכלו לעבוד גם בפן הכלכלי".

אייר.png

איך השפיעה עליך התוכנית באופן אישי?


"מהר מאד הבנתי שאני לא בנויה לתחום המחשבים או ההייטק. תמיד רציתי לראות את עצמי מתעוררת בבוקר לעבודה במסגרת ארגון חברתי. מצד שני, לא רציתי לעבוד במשרות שבהן מסתפקים במשכורת נמוכה. התוכנית הזו פתחה עבורי את היכולת לעסוק בתחום שנותן המון לאחרים ועדיין מסוגל להוביל לרווחיות הן עבור העמותה והן עבור המלווה הזמני. כך שאפשר לעבור לפרויקט הבא ולעזור לעוד עמותה ליצור את השינוי בתפישה וליצור עסקים חברתיים המשלבים נתינה עם הכנסה". 

"עבורי באופן אישי, התוכנית הראתה שאני מסוגלת לקחת כל פרויקט ולבצע אותו. היום אני יודעת שאני יכולה ללכת עם התשוקה שלי ולעשות שינוי. הכלים שקיבלתי במסגרת הפרויקט משלימים את הידע שצברתי בתואר ומעניקים את האפשרות לבחון את סיכויי ההצלחה שלו".

"היה שינוי מאד גדול בתפישה שלי של מהי נתינה: לא רק העשייה עצמה, הפעולות שמבוצעות למען חלק בחברה אלא הדרך הנכונה לעשות אותה. למדנו בתוכנית להפוך את החזון הזה למציאות ולחפש דרכים יצירתיות לגרום לשינויים הללו".


אייר, מספר שאלות בפן האישי יותר. מה המוטו שלך? איזה משפט הכי השפיע עליך?


"יש משפט שמאד השפיע עלי, מפיו של הסופר אלברט פייק – 'מה שעשינו למען עצמנו בלבד מת איתנו. מה שעשינו למען אחרים ולמען העולם חי לנצח".


ספר אחרון שקראת ואהבת?


"ארבע ההסכמות" של דון מיגואל רואיס.


אפליקציה שימושית: ספוטיפי.


לסיכום, תוכנית הדגל של האקדמית תל אביב-יפו 'הגנרטור' מעניקה כלים לעשרה סטודנטים נבחרים בכל שנה לעשות שינוי וללמוד כיצד לייצר פרויקטים כלכליים בארגונים חברתיים ופרויקטים חברתיים בארגונים כלכליים. בשנים הקרובות התוכנית, המלווה במנטורים אישיים והדרכות מקיפות, פותחת את שעריה לעוד סטודנטים שמרגישים שיוכלו לתרום ולהיתרם. 

לפרטים נוספים לחצו כאן.