כניסה

פרויקט "שואה וגבורה עלייה ושייכות" בקורס "הרוסים באים"

|

בפני אולם מלא מפה פה, הציגו שניים –לנה קוסרבה  מדעי התנהגות, שנה רביעית ("אבל עוד מעט מסיימת") ועמיחי גרמן ינטיפוביץ', פעיל חברתי ונציג מובהק של דור 1.5 של יוצאי בריה"מ לשעבר (הדור שנולד שם ובגר כאן) פרויקט מיוחד במינו: השילוב המרתק בין שואה וגבורה, עלייה ושייכות.


"השידוך" נולד כשעמיחי התארח בקורס "הרוסים באים, הרוסים באים" (המרצה לילי גלילי). כבר אז חשבה לנה  ( גם היא יוצאת בריה"מ לשעבר) שצריך לעשות משהו עם חוסר הידע של הישראלים הוותיקים על חלקו של הצבא האדום בניצחון על הנאצים ועל הגישה הרואה רק את השואה ולא הניצחון שהנחילו לעולם , בין השאר, 500 אלף היהודים ששרתו  בצבא האדום. "חשבתי על זה כשעלתה בשיעור השאלה  "מי שחרר את אושוויץ", וכולם אמרו "האמריקאים".


עמיחי בא להתארח בקורס  בהזמנתה של גלילי. הוא בא לשתף את הסטודנטים בקשייו ולבטיו של  הדור שהוא מייצג. בין השאר, סיפר על שני הסבים שלו – האחד טייס קרב מעוטר בצבא האדום , השני קצין מעוטר בארטילריה בצבא האדום – וגם על משפחתו שאבדה בשואה של יהודי בריה"מ. לנה ועמיחי חברו לפרויקט להנגיש את כל המרכבות הזו לישראלים שאינם יודעים. התחילו בהצלחה במכללה; ביום השואה הוזמנו להציג את הפרויקט המיוחד ב"בית התפוצות". ​