כניסה

הכירו את הבוגרת: החזון הקהילתי של פטמה זבדה

|

בגיל 29, עם בעל ושני ילדים, פטמה זבדה, מנהלת את אחד המרכזים הקהילתיים החשובים ביפו ועוזרת לצעירים להבין ולבנות את עתידם. כשברזומה שלה אות ראש העירייה לצעירים, התנדבויות רבות ומיזם נשי מעורר השראה שפיתחה במסגרת החממה ליזמות באקדמית, היא שואפת להפוך את המרכז לצעירים ביפו שאותו היא מנהלת, לחלק בלתי נפרד מהקהילה עבור יהודים, נוצרים ומוסלמים, ועוטפת את העשייה החברתית בהרבה כיף וערך מוסף. הכירו את בוגרת האקדמית, שעבורה שינוי חברתי הוא הרבה יותר מסיסמא.

 

מה חשוב שנדע עליך ועל העבודה שלך?

"אחרי הרבה שנים בתחום העשייה החברתית, כיום אני מנהלת מרכז צעירים ביפו, העוסק בקידום צעירים בגילאים 18-35 בכל הנוגע לנושאי קריירה והשכלה גבוהה. פועלו של המקום מתרכז בניסיון להבין מה מעניין צעירים בגילאים הללו ולתת להם הכוונה ומענה הולם. צעירים הניצבים לפני גיוס וצריכים מידע והכוונה כדי לקבל החלטות נכונות, וצעירים מהאוכלוסיה הערבית שבגיל 18 מוצאים את עצמם לפעמים בלי מסגרת – ימצאו כאן אפשרויות רבות, כולל קורסי פסיכמוטרי וייעוצי מלגות. צעירים שרוצים להשתלב בשוק העבודה מקבלים במרכז את כל המעטפת – לומדים איך כותבים קו"ח, איך ניגשים לראיון עבודה, וגם אחרי ההשתלבות בשוק העבודה אנחנו ממשיכים ללוות אותם ולהדריך".

 

איך הגעת לתפקיד הנוכחי?

"לפני שסיימתי את התואר במדעי התנהגות באקדמית תל אביב יפו ב-2010 התחלתי פרויקט של שילוב נשים ערביות בשוק העבודה, ובהמשך זה הפך להיות חלק מהעבודה שלי. אחרי זה ניהלתי את "המכינה לעתיד" של החברה הערבית במכללה האקדמית, ולפני קצת יותר משנה התחלתי לעבוד כרכזת במרכז לצעירים, ואחרי ארבעה חודשים קודמתי לניהול המרכז".

 

fatma.jpg
רוצה לרתום את הקהילה למרכז ואת המרכז לטובת הקהילה. פטמה זבדה

 

איך נראה יום העבודה שלך?

"אני מגיעה כל יום בשמונה בבוקר ודבר ראשון מסתכלת על לוח השנה בו כתובים כל הדברים הכי חשובים שקורים בחודש – החל מיום האישה ועד מועדים יהודיים, נוצריים ומוסלמים. בהתאם למועדים אני מתחילה לעבוד על פעילויות מתאימות. ביום האישה האחרון, למשל, עשינו סדנת סטיילינג שעוסקת ברושם ראשוני - איך מתלבשים לראיון עבודה ולפגישות עסקיות וכו'. את האוכל לסדנה קנינו מנשים יפואיות, כך שכל הצדדים הרוויחו. בתקופת בחינות אנחנו פותחים מחרשות ומספקים מחשבים ניידים, חדר שקט וקפה בחינם. כל מועד חשוב זוכה להתייחסות".

 

איך משלבים עסק ומשפחה/ זוגיות?

"יש לי שני ילדים. הבכור שהשנה חוגג שש, היה אצלי בבטן כשקיבלתי את התואר הראשון ויש לי ילדה בת שנתיים. אני מצליחה לשלב את כל זה עם קריירה כי בחרתי בעל תומך שמאוד מפרגן ודוחף אותי להתקדם. שותף מלא לכל דבר ונמצא איתי בכל החלטה שאני מקבלת".

 

איך התואר עיצב או השפיע על דרכך המקצועית?

"הגעתי למכללה ממכללה אחרת בגלל העיסוק בנושא החברתי, שאליו נמשך ליבי. ברגע שנכנסתי לאקדמית, לקחתי חלק בחממה ליזמות והקמתי בליווי צמוד של המכללה מיזם בשם "עמל", שנועד להעלות מודעות אצל הצעירות מהמגזר הערבי בכל הנוגע לכישורי חיים. לדוגמא – 'איך אני בתור נערה צעירה בת 16-17 שמופעל עליה לחץ תרבותי-חברתי להתחתן, מקבלת את ההחלטות הנכונות'. המיזם עסק בכל הדברים שצריך לשים אליהם לב, מה חשוב לדעת ולהבין, איך מקבלים החלטה, הבנת הדברים לטווח הארוך וכו'. הפעילות תחת החממה ליזמות פיתחה אותי ברמה מאוד גבוהה, השפיעה עלי, וזה גם חלק ממה שאני עושה היום. הרעיון של "לגרום לשינוי חברתי לקרות" היה אצלי תמיד בראש, ובמכללה זה התחזק גם בזכות הכלים הנכונים להוציא את הרעיון לפועל".

 

מה הזיכרון הכי חזק שלך מתקופת הלימודים?

"אחד הקורסים שהכי נגעו בי וזכורים לי עד היום היה קורס שבחן מה גורם לצעירים להתאבד, שהעביר ד"ר סמי חמדאן. למרות הנושא הקשה, זה היה כל כך מרתק ועמוק ואמיתי, שעד עכשיו אני זוכרת שיעורים. אלו דברים שלא כולם אוהבים לשמוע, אבל הם אמיתיים וקורים וצריך להיות עם מודעות ולפתוח את העיניים כל הזמן. הקורס הזה הולך איתי עד היום".


מה הכי חשוב לך בעשייה החברתית שלך?

"אני רוצה לרתום את הקהילה למרכז ואת המרכז לטובת הקהילה, שהוא ישרת אותה ושהקהילה תיעזר בו. אנחנו מציעים במרכז הרבה דברים ללא עלות, והייתי רוצה שצעירים ינצלו את המידע והכלים וההכוונה והסיוע הזה כדי להגשים רצונות ולהיחנך לתוך המצאיות של החיים הבוגרים בצורה רכה ותומכת".