כניסה

מאגרנות לאוצרות ביתית: המדריך לאספן המתחיל

|

כיום אספנות היא תחום עיסוק לכל דבר, והוא יכול להתחיל בפריט אמנות, אך לא להסתיים באחד. המשוגעים לדבר יקיפו את העולם כדי למצוא את הפריט הנכסף, ואלו שמגלים ניצני התעניינות ימצאו את עצמם די מהר נשאבים לחיפוש במטרה להעשיר את האוסף ההולך ומתהווה. אם אתם מוצאים את עצמכם בתיאור שהובא, הנה כמה טיפים באדיבות "הבית לאמנות הישראלית", שיהפכו אתכם מחובבי פריטי אמנות לאספנים מתחילים.

 

העשירו את עצמכם בידע

כדי ליהנות מהאוסף, להרגיש ולהבין אותו לעומק, העשירו את הידע והכלים הניתוחיים שברשותכם על ידי ביקור בתערוכות, לימוד תיאורטי והיכרות עם ההיסטוריה והרקע של מושא האספנות. גלשו באתרי אינטרנט רלוונטיים והכירו כלים מקוונים בשירות האספן, שיעשירו את התחביב ברבדים נוספים של התמחות והבנה.

 

ראו את התמונה הרחבה

קהילה היא דבר מעשיר, שתורם לא רק ידע, אלא תחושת שייכות נפלאה. לכן דאגו להקיף את עצמכם בעמיתים אספנים, שמעו את סיפוריהם, למדו כיצד הם פיתחו את התחביב וערכו ביקורי אוסף הדדיים. היכרות אישית עם אמנים וביקורים בסטודיו מוסיפים נדבך חשוב ומאפשרים צפייה בתקופות שונות של יצירה, ולא רק ביצירות האחרונות המוצגות בתערוכה.

 

לכו צעד אחד קדימה

תחביב הוא דבר נהדר, אבל מאספנות אפשר לעשות גם עסקים. היו מעורים בסצנת האספנות, עקבו אחרי תמחור יצירות אמנות באמצעות תוצאות של מכירות פומביות ומחירונים בגלריות לאמנות. גם האינטרנט הוא כמובן כלי נהדר ל"עסקי אספנות" ומציע אתרים מצוינים למסחר. אם מדובר בפריטים קטנים ובינוניים, ב"איביי", למשל, תוכלו "להציג מרכולתיכם" ולבצע קניה או מכירה, ובפייסבוק ישנן אינספור קבוצות יעודיות לכל אוסף, בהן תוכלו להתעדכן, להתייעץ, ללמוד ואפילו ליצור מפגשים בין אספנים מרחבי העולם.
 

1 (94).jpg אספנים בפוטנציה? הגעתם למקום הנכון | האקדמית תל אביב-יפו

 

באוקטובר 2017 תושק תכנית ייעודית לאספני אמנות, כאלה שכבר החלו ונסחפו בחוויה וכאלה שרואים עצמם "אספנים בפוטנציה". התכנית מוגבלת ל-15 משתתפים. במהלך התוכנית יתקיימו תכלול ארבע הרצאות פרונטליות, ארבעה ביקורי אוסף בישראל ועוד סיור מודרך ב-"Frieze",  יריד אמנות שיתקיים בלונדון באוקטובר2017   להלן פירוט תוכנית הלימודים:
 
מפגש ראשון יוקדש לאספנים ומגמות באספנות בעולם הרחב: התייחסות, בין השאר, למגוון האוספים הפרטיים, העסקיים והציבוריים , לרכישה ומכירה של אוספים, למוזיאונים פרטיים, לפן המשפטי של בניית אוסף. בתום המפגש יתקיים יצפו המשתתפים באוסף פרטי.
 
במפגש השני יפגשו המשתתפים עם אספנים ואוצרים שידברו על אוספיהם: על התשוקה, על חוויות אישיות, על יחסי אספן – אוצר ועוד. בתום המפגש יכירו המשתתפים אוסף פרטי נוסף.
 
מפגש שלישי יוקדש לסיורי  כורס, יכלול היכרות וירטואלית עם אוספים מרכזיים בעולם. בתום המפגש יתקיים סיור באוסף פרטי.
 
מפגש רביעי יוקדש לפיתוח יכולות טכנולוגיות בשירות האספן: היכרות עם אתרי אינטרנט ייעודיים, תוכנות למיפוי וקיטלוג יצירות אמנות, שיטות לאיחסון וטיפול באוסף. בתום המפגש יתקיים סיור באוסף פרטי.