כניסה

לכו בעקבות החלומות שלכם ואל תפחדו לשנות את החלום / עפרה ארז

|

לכו בעקבות החלומות שלכם ואל תפחדו לשנות את החלום. תגשימו ותאמינו בעצמכם. מחשבה בוראת מציאות - כך אומרת עפרה ארז, בוגרת לימודי פסיכולוגיה באקדמית וכיום רכזת הפעילות של עמותת "שיעור אחר".


 

"עברו 10 שנים מאז שהתחלתי ללמוד והספקתי לעשות גם תואר שני. אני מאמינה ששלוש השנים באקדמית עיצבו אותי כאדם. רכשתי ידע וכלים שונים שאני שולפת מתוך ארגז הכלים שלי ביומיום- כמו התנהלות בדינאמיקה קבוצתית, תיאוריות שונות בסוציולוגיה, שאני רואה כיצד הן משתקפות בעולם האמיתי.

 

אחרי השרות הצבאי טסתי לטיול בדרום אמריקה ואחי רשם אותי לבית הספר למדעי ההתנהגות באקדמית למקרה שארצה להתחיל ללמוד כשאחזור. ואכן חזרתי והחלטתי מיד להתחיל בדרך האקדמית, כדי שאוכל ללמוד ולהתפתח ולהביא לידי ביטוי את היכולות שלי.

untitled.png 

 

כבר במהלך שנה א' הבנתי שזה לא הכיוון שלי, אבל הלימודים עניינו אותי וסיימתי את התואר. במקביל עבדתי בהדרכה בתכניות שונות של מלגות לסטודנטים (חינוך לפסגות, אלומה). בשנה ג' של הלימודים לקחתי קורס בחירה בנושא אחריות תאגידית של ארגונים. זה היה קורס מרתק שמאוד השפיע עלי.

 

הקורס באחריות תאגידית פתח את עיניי, ובעקבותיו עברתי לתחום הארגונים העסקיים והתרומה לקהילה.

לאחר מכן, חיפשתי עבודה בתחום האחריות התאגידית. לאחר מספר שנים שעבדתי בצד של הארגונים, החלטתי לעבור לצד של הקהילה, וכיום אני יוצרת קשרים ומחברת בין הארגונים לבין בתי הספר והתלמידים.

התכניות שלי לעתיד להמשיך להתפתח בתחום החינוך, ולשלב עוד ועוד ארגונים עסקיים לתרומה לקהילה והתנדבות משמעותית במערכת החינוך".

 

עמותת "שיעור אחר"

 

העמותה פועלת לקידום שוויון הזדמנויות ולעידוד מעורבות משמעותית של הציבור במערכת החינוך. העמותה נוסדה בשנת 2002, במטרה ליצור גשר בין אנשים ממגוון תחומי עיסוק לבין תלמידים בבתי הספר. המפגש עם מתנדבים בעלי מקצועות ורקע שונים המעורים בעשייה מאפשר לתלמידים להכיר דמויות לחיקוי ולהיחשף למגוון פניה של החברה הישראלית, כמו גם לתחומי עניין שעשויים לפתוח בפניהם נתיבי חיים אפשריים ואופקים חדשים.

 

לעמותה שתי תכניות עיקריות:

 

  • שיעור אחר - קורסי העשרה – תכנית התנדבות דרך מקום העבודה, המיועדת לארגונים עסקיים, ציבוריים או אקדמיים. תכנית זו משתפת אנשים בעלי מקצועות שונים, המעבירים בהתנדבות קורס העשרה חווייתי בבתי ספר המשרתים אוכלוסיות מעוטות הזדמנויות. בשנה האחרונה התקיימו 443 קורסי העשרה ב 225 בתי ספר בכל הארץ, מאות ארגונים ואלפי מתנדבים ממגוון מקצועות ותחומי עיסוק, לקחו חלק בעשייה המתנדבים פועלים כקבוצה מאורגנת, לרוב במסגרת מקום העבודה, ומעבירים קורס העשרה בתחום עיסוקם תוך שימוש במערכי שיעור מקצועיים ומובנים.

 

  • שיעור ביחד – תכנית התנדבות לקידום מקצועות המתמטיקה, המדעים והאנגלית, פועלת מזה שלוש וחצי שנים. בשנה האחרונה התנדבו במסגרתה 350 תומכי הוראה ב-132 בתי ספר ברחבי הארץ תוך עבודה מתואמת עם משרד החינוך ושותפים נוספים. התכנית משלבת תומכי הוראה איכותיים ביחד עם מורים בכיתות, כחלק אינטגרלי מהמערכת.
    המתנדבים, משתפים מהידע ומהניסיון שלהם ומביאים למערכת החינוך ערכים מוספים, במטרה לעודד תלמידים בכתות ט'-י"א לבחור, להתמיד ולהצליח במגמה מוגברת של לימודי מתמטיקה, פיזיקה וכימיה. התכנית מכשירה ומלווה את אנשי המקצוע המתנדבים לתפקיד 'תומך הוראה' באמצעות תהליך הכשרה מסודר, שילוב בבתי הספר וליווי מקצועי ופדגוגי לאורך כל השנה. היא מיועדת לאנשי מקצוע בעלי רקע מתאים ואהבה לנושא. אנשים שנכונים להשתתף בתהליך הכשרה וליווי ייעודיים, ומחויבים להתנדבות המבוססת על המשכיות ואמון הדדי עם התלמידים והצוות החינוכי, בהיקף של שעתיים בשבוע בשעות הלימודים לאורך שנת לימודים מלאה (כ- 25 שבועות בפועל).


 

עפרה מספרת על התפקיד שלה בעמותה:


"התפקיד שלי הוא רכזת פעילות בתכנית שיעור ביחד, ובימים אלו אנחנו עוסקים בגיוס המתנדבים לשנת הלימודים הבאה. אני אחראית על התאמת המתנדבים לכיתות במקצועות שביקשו ובאזור המגורים או העבודה שלהם וכמו כן אחראית גם על חשיפת התכנית וראיון המועמדים הרלבנטיים. במהלך השנה אני מלווה כ- 40 צמדים של מורה ותומך הוראה בפעילות המשותפת. את התכנית אפשר לתמצת בציטוט הבא של מורה בתכנית: "התמיכה היא לא רק בעזרה לימודית. עצם העובדה שהתלמידים רואים מישהו שעבר כבר בחיים זה נותן להם את התחושה למה כדאי להם ללמוד כימיה"


 

מרחיבים פעילות

 

"השנה, תכנית שיעור ביחד מגייסת לראשונה תומכי הוראה גם לתחום האנגלית בכיתות ו'-ט'. הפעילות נערכת במגוון בתי ספר בכל הארץ, בכל המגזרים. השנה אנחנו במגמת המשך וצמיחה והעמקת הקשרים עם בתי הספר הקיימים ויצירת קשרים בבתי ספר חדשים. אשמח לשתף מעט מסיפורי הצלחה של תומכי ההוראה שלנו:


 

בכיתה ט' בבית ספר בנתניה, תלמיד נכשל שוב ושוב, תומך ההוראה השקיע ולימד אותו באופן אישי, התלמיד סיים את השנה בציון 86!  תומך הוראה אחר כתב בעמוד הפייסבוק של תכנית שיעור ביחד- "הגעתי לפסגת הקריירה שלי!" באותו היום הוא העביר שיעור במקום המורה שנעדרה.

 

בבית ספר בתל אביב - הגיע מתנדב בשעת אפס, עבד פרטנית עם התלמידים לפני תחילת השיעור ועזר להם להשלים פערים. בקרית גת כל תלמידי כיתה ט' בבית הספר בו היו תומכי הוראה עלו לכיתה י' ברמה של 4-5 יח"ל, ואלו רק חלק קטן מהסיפורים..."

לסיום, גם אתם מוכנים לעשות מעשה ולהצטרף לעשייה משמעותית במערכת החינוך באזור מגוריכם או קרוב למקום עבודתכם?

בימים אלו מתחילה ההרשמה עבור שנת הלימודים תשע"ז הנפתחת בספטמבר 2016. אתם מוזמנים להתרשם מהעשייה המשמעותית של מתנדבי התכנית בסרטון שהוכן לקראת כנס הסיום של תכנית שיעור ביחד. מידע מפורט על התכנית נמצא בקול קורא למתנדבי שיעור ביחד ובו גם שאלון הרשמה למעוניינים.