כניסה

הכירו את אלעד נחשון, סגן יו"ר אגודת הסטודנטים

|

"כאשר נרשמתי לאקדמית ידעתי שאני לא הולך להעביר שלוש שנים מבלי להיות מעורב במה שקורה כאן"', כך אומר אלעד נחשון, סגן יו"ר אגודת הסטודנטים החדש באקדמית תל אביב-יפו: 

"למוסד אקדמי הממוקם במרכז יש גם המון גירויים מחוצה לו. יש לנו את הברים והמסעדות של שוק הפשפשים שממוקם במרחק של כמה מאות מטרים, הים שממוקם בסמוך לו ואת העיר תל-אביב המתחברת אל יפו במרקם עירוני מתחדש. בנוסף, סטודנטים רבים שוכרים דירות בתל-אביב, עובדים ומקיימים אורח-חיים משלהם שאינו קשור בהכרח לחייהם הסטודנטיאליים במכללה.


 

"אבל עם זאת, הייתי מציע לכל סטודנט חדש להתעניין במלגות מדהימות שיש כאן ביפו, וכמובן להגיע אלינו ולראות היכן הוא יכול להשתלב בעשייה שלנו באגודת הסטודנטים. אוכל להעיד שהמעורבות במועצת הסטודנטים ובאגודה לאורך התואר עד כה, העשירו מאוד את החוויה שלי כסטודנט באקדמית וביפו בכלל". 

אלעד מספר כיצד הגיע לאקדמית:

אל האקדמית הגעתי בהמלצתו של חברי הטוב, אסף יוספוב שמסיים השנה את בית הספר לממשל וחברה. מהיכרותנו כמדריכים בברנוער (מועדון נוער להט"בי), הוא סיפר לי על המכללה ועל מלגת שגרירי רוטשילד. הגעתי לכאן ביום פתוח - ובאותו יום נרשמתי.

untitled.png
 

בחרתי בממשל וחברה כי זה תואר שאני קורא לו "תואר טעימות", כלומר תכנית הלימודים מגוונת יחסית ומאפשרת טעימה ממקצועות שונים הלקוחים מעולם מדעי החברה והפוליטיקה כמו מדיניות ציבורית, סוציולוגיה, יחסים בינלאומיים, אנתרופולוגיה, פוליטיקה השוואתית. בחרתי להרחיב את מגמת תקשורת פוליטית.


 

דבר נוסף שמשלים לי את החוויה הוא מלגת שגרירי רוטשילד, של עמותת שותפויות רוטשילד-קיסריה. שמחתי לגלות שיש את המלגה הזו במכללה, והגעתי והתקבלתי אליה לאחר מיונים לא פשוטים. זו מלגה לפיתוח מנהיגות צעירה בקרב יהודים וערבים, במסגרתה אנו נפגשים אחת לשבוע, במשך שלוש שנים. בזמן הזה אנו עוברים תכנים שעוסקים במנהיגות, קבלת האחר, בניית אמון משותף ומיומנויות רבות לחיים כמו סדנת גישור ומפגשים עם אישים מרתקים מהחברה הערבית והיהודית. לפעמים אני לא יודע אם אני בתואר הזה בגלל מלגת שגרירי רוטשילד - או להפך. זו הזדמנות מדהימה שניתנה לי, שמעבה עבורי מאוד את החוויה במכללה".


 

מעבר ללימודים, אלעד זה עתה נבחר לתפקיד סגן יו"ר אגודת הסטודנטים והוא מפרט על מהות התפקיד:


 

"החלטתי להתמודד לתפקיד לאחר שהייתי חלק מהוועד המנהל של מועצת הסטודנטים - דרכו נחשפתי בצורה ישירה לעשייה העצומה שיש באגודה מאחורי הקלעים. רציתי להיות חלק ישיר מהעשייה ולעבוד יחד עם היו"רית הנוכחית דניאל אזולאי, שאני מאוד מאמין בדרך שלה ובשיתוף הפעולה בינינו.


 

ס. יו״ר אגודה, לצד יו״ר האגודה, אחראים ביחד על ניהול מלא של האגודה על כלל גווניה. בראש ובראשונה - אנו נמצאים כאן כדי לשמש כתובת לפניות עבור הסטודנטים, שאין לנו זכות קיום בלעדיהם.


 

אני חושב שאחד האתגרים הגדולים ביותר של האגודה כיום הוא העובדה שאנו לא מגיעים מספיק לכלל הסטודנטים במכללה. באגודה קורים כל כך הרבה דברים שהלוואי והייתה לי את האפשרות להגיע בכל יום לכיתות ולדבר באופן ישיר עם הסטודנטים על מנת להנגיש להם את כל השירותים שאנו מציעים להם. לצורך כך יש לנו מועצה חזקה שעושה את המיטב על מנת לתווך בין הסטודנטים והסטודנטיות ובין האגודה ומנגישה ככל הניתן את היוזמות השונות.


 

האתגר השני, הוא העבודה מול הגורמים השונים במכללה, שמטבע הדברים יכולים ליצור חילוקי דעות בנושאים הקשורים לעבודה המשותפת שלנו ביחד. למזלי, יש לנו רמ"חים ורמ"חיות מעולים ומקצועיים ששותפים לבניית האמון ההדדי בין האגודה ובין הגורמים השונים במכללה בכל שנה מחדש.


 

במסגרת תפקידי כס. יו״ר, אהיה אמון על ליווי המחלקות השונות באגודת הסטודנטים - בינהן אקדמיה, לקויות למידה, רווחה, תרבות, קשרי חוץ, מעורבות חברתית ועוד. ישנם פרוייקטים רבים שנמצאים בהתהוות כרגע, אחד מהם - הוא ״פרוייקט החלפת ידע״ שאנו מקדמים לשנה הבאה, במסגרתו - כל סטודנט יכול להעניק לסטודנט/ית אחר שיעור פרטי בנושא שהוא טוב בו (אקדמי ולא אקדמי. כלומר - גם סדנת בישול או שיעור גיטרה יתקבלו בברכה), ובתמורה, יוכל לקבל שיעור פרטי מסטודנט/ית אחר/ת בנושא שיעניין אותו.


 

אוכל לספר שאנו עובדים גם על פרוייקט הנגשת מוקדי הבירוקרטיה לשנה הבאה - ארנונה, ביטוח לאומי וכו׳. אנו מבינים שסטודנטים רבים לא מממשים את זכויותיהם משום שהדבר לא נגיש, ברור או קרוב, אז החלטנו להביא את הגופים הללו אל הסטודנטים עצמם.


 

בנוסף, מאוד חשוב לנו לשים דגש על החברה הערבית השנה תוך הנגשת הפרסומים שלנו גם לשפה הערבית ומינוי רכז החברה הערבית".


 

ביום שלישי, ה-10.5, יתקיים באקדמית טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בין השעות 9:45 ל-10:30 בבוקר. אלעד יישא בטקס דברים לזכר דודו, ניסן ז"ל, שנפל במלחמת יום הכיפורים:


 

" יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הוא עבורי חוויה מאוד מורכבת. דודי ניסן נחשון ז"ל נולד לזוג הורים ניצולי שואה מיוון, במשפחה שעלתה לארץ והתגוררה בשכונת התקווה בתל אביב".


 

במלחמת יום הכיפורים, בהיותו בן 23, הוא הוצב בפלוגה של חיל השריון שנועדה לשמור על קו המוצבים בתעלת סואץ. הוא נפל בקרב על הגנת המוצבים מרסיסים שחדרו לגופו והכניעו אותו.


 

המוות הוא חלק בלתי נפרד מהמרקם המשפחתי שלנו. בכל יום הזיכרון כל הנשים, הילדים והנכדים של שלושת האחים שהשאיר מאחוריו, מגיעים לבית יד לבנים ברמת גן. אנחנו מחכים בשקט עד שקולו של הקריין אומר את שמו, ולאחר מכן כל אחד מדליק נר נשמה ושומר עליו מכל משמר... לאחר הטקס אנחנו מניחים את הנרות לאורך המדרכה המובילה אל גרם המדרגות ומתקשים להיפרד. אנחנו בדרך כלל הולכים לבית של סבתא שלי ומתרצים את זה בקפה ועוגה - רק כדי להיות עוד קצת ביחד אחרי התחושות המורכבות.


 

למחרת אנחנו נוסעים לבית העלמין בקריית שאול. יש רגע אחד, בצפירה, שהוא רגע שאי אפשר להסביר אותו למי שלא חווה אותה בקריית שאול. עשרות אלפי אנשים משתתקים ברגע אחד - אפשר לשמוע את ציוץ הציפורים, את רחש העצים בין אלפי האנשים... אני משתדל לעמוד קרוב אל ניסן ולהרגיש אותו. מעולם לא פגשתי אותו, אבל אני מתגעגע אליו מאוד. שמעתי כל כך הרבה על הסיפורים שלו, על ארוסתו שעדיין מתקשרת לסבתא שלי אחרי כל השנים, את החבר הכי טוב שלו שעדיין בא אל הקבר שלו עם שני ילדיו - זה מרגש ומעציב אותי.


 

המוות שלו הראה לי עד כמה סבתא שלי חזקה. היא עברה כל כך הרבה ועדיין מחזיקה את כל המשפחה על שתי ידיה. היא לא מוכנה לוותר על שום חג, לא משנה כמה היא עייפה, כמה היא מזדקנת - ואנחנו כל כך מקווים שהיא תהיו איתנו לעוד שנים רבות".


 

לסיום, מסר לסטודנטים


"בכנס פתיחת שנה א', אני זוכר שהדיקנית שלנו הגב' נעמי חזן, פתחה את דבריה כך: "אם נותנים לכם מיקרופון - תקחו אותו". מאוד התחברתי למילותיה מאחר ואני מאמין שתמיד עלינו לנצל את ההזדמנויות להשמיע את דעתנו. במקרים רבים אנו לא שמים לב אבל אנו פועלים כחלק מקשר שתיקה שמחייב את כל השותפים להסכמה עם מצב נתון, מתך הבנה שזו הדרך הטובה ביותר לכולם. אוכל להעיד שתכנית הלימוד שלנו בממשל וחברה מלמדת אותנו להסתכל בצורה יותר ביקורתית על העולם, ולבחון בצורה מעמיקה יותר מה מניע אותנו".