כניסה

כאשר החיים נשלטי מחשב, תמיד ניתן לעשות עליהם מניפולציה - ד"ר טל פבל

|

"להיכן שלא תביטו, זה נוגע לחיים שלנו: תחבורה, בריאות, אתיקה, חקיקה, רגולציה, ביטוח. העולם משתנה והחיים שלנו נשלטי מחשב ולכן אפשר לעשות עליהם מניפולציה״.


 

כך אומר ד״ר טל פבל, מרצה בחוג למערכות מידע באקדמית.


 

ד"ר פבל מספר על המסלול האקדמי שעשה:


"בהשכלתי אני מזרחן. למדתי תואר ראשון ושני שני בעברית. שלישי בבר-אילן. אינני מזרחן קלאסי, כיוון שמה שמעניין אותי ומה שאני עוסק בו זה לא פוליטיקה, דת, חברה או תרבות אלא אינטרנט, בלוגים ורשתות חברתיות.


 

עבודת המאסטר שלי עסקה בנוכחות של ארגון חזבאללה באינטרנט בשנת 96׳. כבר אז ניתן היה לראות שיש לו אתר לכל זרוע ולכל פעילות. כבר לפני עשרים שנה, אפשר היה לראות שחזבאללה רואה את עצמו הרבה מעבר לארגון טרור: הוא ארגון חברתי, הוא ארגון סמי-מדינתי.

 

Tal_Pavel.jpg


 

ב-2004 התחלתי את הדוקטורט בבר-אילן ובו העמקתי בנושא של אינטרנט במזרח התיכון ובדקתי את השינויים בשיח במרחב הקיברנטי, נוכח ההגבלות השינויים המשטריים. בדקתי את השימושים, את הצרכים, מה אתה כמדינה עושה כדי להגביל את האזרחים שלך לשימוש חופשי באינטרנט, היכן אתה עושה את זה.


 

באקדמית תל אביב-יפו אני נמצא שלוש שנים. הקורסים שאני מעביר עוסקים באיומי אינטרנט. עד שנה שעברה הקורס נקרא ״איומים מקוונים במרחב הקיברנטי״.


 

הבחירות בארה"ב


״ראינו איך שחקן לא מדינתי כמו ויקיליקס יכול אולי לקבוע, ואם לא לקבוע אז ללא ספק להשפיע על דעת הקהל, בגלל התכנים שהוא מדליף.


ראינו פה גם את החשיבות של הגורם האנושי. לג׳ון פודסטה פרצו בצורה מאוד פשוטה למייל, דרך פישינג. חשיבות הגורם האנושי -הנה תראו  איך מייל אחד שאדם מקבל, קישור אחד לא נכון שאדם לוחץ עליו, ומאה אלף מיילים הגיעו לידי ויקיליקס, רק מהחשבון של פודסטה. יש פה סוגיה מעניינת של מדעי ההתנהגות.


 

פוליטיקה וממשל

 

ניתן לראות את המעורבות של רוסיה לכאורה בהדלפות. אולי גם הרוסים הם אלה שעומדים מאחורי התקיפה של חברת DYN מהחוף המערבי, שבין היתר גרמה להשבתת שרתי נטפליקס.


רוסיה הייתה מעורבת במספר אירועים חמורים לאחרונה: היא הציבה צוללות ליד צמתים של כבלי אינטרנט תת-ימיים. לא נעשה דבר, כלום לא נותק, אבל הצוללות היו שם. תארו לעצמכם מה היה קורה בעת מלחמה: בלי גרעין, בלי טילים, גם בלי צורך להכריז על מלחמה. פשוט מנתקים אזורים שלמים מתשתית קריטית.


 

דבר נוסף, מעבר לסוגיות של דעת קהל ופוליטיקה ומדעי ההתנהגות, מהיבט של מערכות מידע: האם ייתכן שרוסיה הצליחה להשיג דריסת רגל בתוך מערכות רגישות של ועדת הבחירות המרכזית בארה״ב והשפיעה או שינתה את התוצאות.


 

זה בדיוק מה שאני אומר לאנשים: החיים שלנו נשלטי מחשב. ברגע הזה, אפשר לעשות על החיים האלה מניפולציה. ברגע עשית מניפולציה על מערכות הבחירות או מערכות מחשב, זאת מתקפה קיברנטית.


 

אם רוסיה הייתה נכנסת למערכות המחשב של ועדת הבחירות המרכזית בארה״ב, עושה מניפולציה ומשנה את תוצאות הבחירות, זה הרי אסון. ניתןמרחוק לקבוע מי יהיה הנשיא בפועל. זאת מתקפה קיברנטית.


 

במלחמה קונבנציונלית כל צד רואה כלי נשק ששוגרו אליו, יש אקדח מעשן, אני יודע גם איך להגיב ויש לי גם צידוק כלפי האוכלוסייה שלי. אבל אם יישלח טיל קיברנטי, איך אפשר להוכיח את זה? וגם אם כן, האם אתה באמת רוצה לחשוף את המודיעין שלך שבאמצעותו הגעת לידע הזה? זה הרבה יותר עמום, זה טמון במחשכי המחשבים.


 

לכן הנחת היסוד של מנהלי מערכות מידע ומנהלי ארגונים צריכה להיות לא ״מתי פוגעים״ אלא נקודת ההנחה היא שהפגיעה כבר נעשתה, כבר נמצאים אצלו בפנים בארגון. זה שינוי תפיסתי שחייב להיעשות.


 

מידע נשמר בכל מקום, מידע גם דולף, מידע גם נגנב. מה המשמעות של מידע? אני טוען שאנו חיים בעידן שרק בעוד שלוש-ארבע נבין את ההשלכות שלו. מה המשמעות של המידע? מידע שנשמר בבנקים, במשרד הפנים, בביטוח לאומי, המידע שנאסף עליך שם ובמקביל דולף או יכול לדלוף החוצה. העולם משתנה, הראייה היא אוטומטית מוטת מחשב: איפה שלא תסתכל זה נוגע לך. הצורך הזה רק הולך וגדל ואנחנו חייבים לתת לו תשובה כוללת״.