כניסה

איך אתם אוהבים את המלבי שלכם?

|

מה הקשר בין ניהול פרויקטים לבין מלבי? עידו גל, בוגר בית הספר לניהול וכלכלה באקדמית וכיום הבעלים של המלביה ביפו וברח' אלנבי בת"א, רצה להפוך את החיים ליותר מעניינים - וגם יותר טעימים!


 

"למדתי ניהול וכלכלה, משנת 2006 עד 2009. האמת היא שהמסלול היה מעין ברירת מחדל - רציתי, או יותר נכון, אבא שלי רצה שאתחיל ללמוד, הייתי צעיר ולא חשבתי על העניין לעומק ו"זרמתי" למשהו פרקטי וכללי יחסית - כלכלה וניהול. בחרתי ללמוד באקדמית מכיוון שקיבלתי המון המלצות חמות על המוסד וגם הודות לכך שבזמנו למדנו ממש במרכז ת"א - ברחוב מלצ'ט, עובדה שעשתה את החיים לנוחים ביותר - אין כמו לנסוע ללימודים באופניים ולהגיע תוך 3 דקות".


 

המלביה, כפי שמעידים עליה בעליה, היא "הפינוקיה הכי חמה בעיר":


 

"איפה עוד ישבו זה לצד זה תל אביבים היפסטרים שיתענגו להם עד הכפית האחרונה, חבורת תיכוניסטים שהבריזו מהשיעור כי צריך לסיים את כרטיסיית המלבי השמיני חינם ומשפחה של תיירים מלונדון שעדיין מנסה להבין איך הוגים את המילה מלבי?"

 

 

11694974_888321554581527_8497933580736618696_n.jpg 


 

זה אכן שינוי משמעותי מלימודי ניהול וכלכלה. אז מה הביא אותך לפתוח את המלביה? למה דווקא עסק בתחום המזון ולמה מלבי?


 

"לפני המלביה עבדתי 4 שנים בתחום שונה ב-180 מעלות:  הייתי מנהל פרוייקטים בחברה מאד מצליחה בתחום המסחר האלגוריתמי ופשוט השתעממתי שם למוות. החברה היתה מדהימה מכל הבחינות - חומר אנושי מעולה, חבר'ה צעירים, תנאים יותר ממצוינים וכו' . אבל לאחר המון לבטים ומחשבות, הבנתי שאם לא טוב לי במקום כזה מדהים, כנראה שאני לא בתחום הנכון, או שפשוט לא נועדתי להיות שכיר.

 

 

11412377_868674113212938_534680861014874861_n.jpg
 

עזבתי בלב כבד, כשלא היה לי אף כיוון אחר, כשמסביבי כולם מרימים גבה. חיפשתי כיוונים חדשים בעולם השיווק און ליין, בעולם ניהול מוזיקאים ובמה לא, כשלבסוף צץ במוחנו (של שותפי ושלי) הרעיון לפתוח את המלביה. למה מלבי? כי אין כזה מקום עדיין - מקום ששם את המלבי במרכז ונותן לו את הכבוד הראוי לו. מלבי הוא יחסית פשוט להכנה ולניהול מלאי, כי עלות היצור נמוכה, עובדה שמאפשרת למכור אותו בזול ועדיין להרויח יפה והסיבה הברורה מאליו - אכלת פעם מלבי קר קר קר ביום חם? סמוך עלי - זה ממכר.


 

האם היה לך ניסיון קודם בניהול עסקים?


 

היה לנו מעט ניסיון קודם בעולם היזמות - שלוש שנים קודם לכן ניסינו לפתח אפליקציה חינוכית לגיל הרך שנקראת Oolly - האפליקציה לא ממש הצליחה, בלשון המעטה, אבל דרכה חווינו מה זה אומר ליצור משהו מאפס ולמדנו להתמודד עם הרבה מאד דברים שהיום אנחנו מתמודדים איתם גם כן.
לאבי, השותף שלי, היה ניסיון בניהול בית קפה בתור סטודנט, דבר שבהחלט עזר לנו.


 

כמו שאמרת, התנאים כשכיר בחברה היו מצוינים ועכשיו כעצמאי, המצב הוא אחר לגמרי. האם תוכל לשתף קצת בחוויות היומיומיות של להיות יזם או עצמאי? מה הקשיים, האתגרים?


 

"הדבר הטוב ביותר בלהיות עצמאי הוא שאין לך את ההרגשה היומיומית של "ללכת לעבודה". אני לא קם בבוקר ומתבאס לצאת מהמיטה לעוד יום במשרד. כל יום הוא שונה, אתה מתכנן לעצמך את הלו"ז, יש כל הזמן דרייב לרוץ קדימה ולהספיק כמה שיותר כי אתה ורק אתה אחראי על ההצלחה של העסק. פוגשים המון אנשים בדרך שזה דבר מדהים בפני עצמו - אנשים מכל הסוגים והמינים, החל מרתך משוגע שעובד בחדר עם 3 כלבי שמירה הזויים, ספקים שונים ומשונים, אנשי עסקים שמשווקים לך פרוייקטים מגוונים ועוד לא התחלנו בכלל לדבר על הסוחרים בשוק הפשפשים, שם כל אחד ואחד יכול לספק חומר לדוקו ריאליטי לא מהעולם הזה. בקיצור - לא משעמם.


 

האתגר האמיתי הוא לדעת לנהל את עצמך ואת העסק בצורה הנכונה לו - תמיד יש מיליון דברים לעשות, פגישות, ניסויים, בישולים, לעבוד בעסק עצמו כדי לא לאבד תחושה בו ועוד ועוד, כשהחכמה לדעתי היא להקשיב לעסק ולראות מה בא לפני מה. מה דחוף ולא דוחה עיכוב ומה יכול לחכות למחר.


 

מרד מיסים

בתחילת אפריל התכנסו כמאה בעלי עסקים קטנים במרתף הבימה. בעלי העסקים הגיעו ממגוון רחב של תחומים, אבל לכולם היה מכנה משותף אחד: הם הרגישו פראיירים. הם חשים על בשרם את האפליה ואת חוסר השוויון בנטל המס במדינת ישראל. הם משלמים הרבה מאוד, בעוד המיעוט העשיר והחזק מצליח להתחמק או לשלם מעט מאוד. המפגש הזה הוליד את היוזמה למרד המסים החוקי הראשון במדינת ישראל. עידו נכח במפגש והוא מספר:


 

אני מאד מאמין במיזם מרד המסים  ואני עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות. היזם הוא תומר אביטל שעושה עבודת קודש עבור כל עם ישראל - בפרוייקט 100 ימים של שקיפות, בתחקירים שלו על הכנסת ההזויה שלנו ובמרד המיסים (החוקי!). אני חושב שהעניין הזה התפרץ כי כל יום ויום שומעים על עוד פרשה שהתפוצצה - פעם זה דרעי שסרח, שוב (לכאורה), פעם זה בן אליעזר שגנב (לכאורה) אך לא זוכר זאת, ואפשר להמשיך ולמנות את כל העוולות שעושים מאחורי גבינו ההנהגה הנאורה שלנו.


 

יש קשר ישיר בין הדברים הללו לעובדה שלעצמאים נמאס שדורכים ומנצלים אותם. קשר ההון - שלטון במדינה חזק מאד ויש לו חלק חשוב מאד בעובדה שחברות הענק כדוגמת טבע, אינטל, צ'ק פוינט וכו' משלמות מיסים מגוחכים (1%,3%) בזמן שעסקים קטנים ובינוניים כמוני לדוגמא, נושאים בכל הנטל (25%).


 

חשוב מאד להדגיש: המטרה של מרד המיסים היא לא להתחמק מתשלום מיסים. נהפוך הוא. אנחנו רוצים לשלם מיסים. אם אני משלם מיסים, סימן שהעסק עובד, אבל, בדיוק כמו שבפלוגת המילואים שלי, אני מגיע לאימון ועולה על הטנק עם עוד 3 אנשי צוות, כשאחד מהם עובד בתור שומר, השני רואה חשבון עצמאי והשלישי מנכ"ל של חברה גדולה מאד וכולנו הגענו לשבוע אימונים - כך אני רוצה שכולם ישלמו מיסים באופן שווה. הרי אדון מנכ"ל לא יעצור את הטנק אחרי יומיים ויגיד - "יאללה, תודה לכם! אני זז למשרד, המשך אימון נעים!" כך בדיוק חברות הענק צריכות לשאת בנטל, בדיוק כמו חבריהם הקטנים יותר.


 

לסיום, טיפים משלך לסטודנטים שירצו גם כן לצאת לדרך עצמאית ולהגשים חלום


 

זה נשמע כמו קלישאה, אבל אין מה לעשות - זאת האמת. בן אדם צריך לעסוק במה שהוא טוב בו ובמה שעושה לו טוב. אם אתם לא שם - תעזבו הכל ותחפשו טוב טוב אחרי הדבר הזה. בסופו של דבר, אנחנו פה לזמן מוגבל מאד וכדאי למצות אותו עד תום, גם אם יהיו, וכנראה שיהיו, כישלונות בדרך. איך אומר השיר? עדיף כישלון מפואר, מחלומות במגירה.


 

שאלון אישי


 

1. ספר / סרט מומלצים?


 

סרט שאף אחד לא מכיר - Ink. מומלץ מאד. וכמובן - Big Lebowski. ראיתי אותו לפחות 17 פעמים.


 

2. מה רצית להיות בתור ילד (כשתהיה גדול?)


 

ספיידרמן.


 

3. מה המילה שאתה אומר מדי יום מספר הפעמים הרב ביותר?


 

פשפשים,יפו,אלנבי.


 

4. אפליקציה שימושית במיוחד (מלבד ג'ימייל, פייסבוק או וייז כמובן).


 

שאזאם!


 

5.. מי המרצה הזכור לך ביותר מימי הלימודים ומדוע?


 

שירית כתב-הרץ. המרצה הזאת פשוט תותחית. יש לה אש בעיניים. רואים שהיא עושה מה שהיא טובה בו ושעושה לה טוב. תמיד דיברה בהרצאות בגובה העיניים, הסבירה הכל בנחת ובבהירות. אין עליה.


 

6. איך אתה אוהב לאכול את המלבי שלך?


 

רוטב לימון הל, מי ורדים כמובן וזהו. בלי תוספות - ככה אוכלים מלבי.