כניסה

להילחם בבריונות ברשת

|

תופעת רווחת בקרב בני נוער ומבוגרים היא שהשיח נמצא בעיקר ברשתות החברתיות, אחד החסרונות של תופעה זו היא היעדר קוד התנהגות מוגדר ברשתות החברתיות וכתוצאה מכך ילדים ובני נוער רבים נחשפים לבריונות ברשת והורים רבים עומדים חסרי אונים מול התופעה.


 

גל כהן, בוגרת המכללה, העומדת בראש מיזם safe surf פועלת להעלות את המודעות לבעיה ולספק כלים מקצועיים להתמודדות עם תופעת האלימות ברשת. במסגרת הפעילות מועברות סדנאות והרצאות לתלמידים, הורים וסגלי חינוך, תוך מתן כלים פרקטיים שיסייעו בהתמודדות עם התופעה, פעילות אשר מקווה שתביא להפחתה של היקפי התופעה בישראל.


 

המיזם הוקם במסגרת החממה ליזמות חברתית ועסקית באקדמית המעניקה כלים ליזמים להוביל תוכניות לשינוי חברתי.


 

גל מספרת:
"סיימתי עתודה קדם צבאית בהנדסת מכונות באוניברסיטת ת"א, אחרי הצבא התחלתי את לימודיי בתואר ראשון בממשל וחברה באקדמית מתוך כוונה לשנות את העולם.


 בימים אלה אני ממשיכה בלימודי התואר השני בייעוץ ופיתוח ארגוני באקדמית.


ההתנדבות והרצון להוביל שינויים חברתיים תמיד ליוו אותי, כששמתי שבמכללה קיימת חממת יזמות חברתית לסטודנטים, עשיתי כל שביכולתי להתקבל אליה. זוהי תוכנית בת שנתיים בה מכשירים את המשתתפים להפוך ליזמים המקימים עסקים חברתיים (מגזר רביעי).  


 

"בתחילת הדרך היינו שלושה שותפים, שני האחרים רצו מאד להקים מיזם טכנולוגי, ואני התעקשתי על הפן החינוכי, ו-safe surf למעשה משלב את שני העולמות, כשהתחלנו לעסוק בתופעת הבריונות ברשת ב-2012 המודעות בארץ כמעט ולא הייתה קיימת , כשהצגנו את החזון למנהלי בתי ספר, שמענו תגובות שזה אמריקאי ושזה לא יגיע אלינו, אצלנו הילדים לא כאלה... היום, אין מישהו שלא מכיר/ יודע  או אפילו חווה על בשרו בריונות ברשת".


 

ואיך זה עובד?


 

"אנו מקדמים ערכים של מנהיגות, לקיחת אחריות, קבלת השונה וסבלנות. עולם הרשתות החברתיות הוא עולם ללא רגולטור, ללא ערכים וללא סננים, אנו בונים עם בני הנוער את הקודים האתיים שמתווים את דפוסי הגלישה שלנו, ומעלים את השיח בנושא. בנוסף, מצאנו כי ישנו פער בין דורי עצום בין הילדים, ההורים והמורים, ואנו פועלים לצמצום הפער ולהנגשת הרשתות גם לגורמים הבוגרים בחיי בני הנוער.


 

סטודנטים מצטיינים מכשירים תלמידים נבחרים משכבות שונות ומגבשים קבוצה של נאמני רשת, על מנת לסייע לחבר שהותקף ברשת, להתמודד עם בריונות ברשת ולהוביל שיח בית ספרי בנושא, בתום ששת המפגשים מובילים בני הנוער יום שיא בית ספרי בנושא,  ומעבירים את הידע שרכשו לשאר תלמידי בית הספר, מרגע זה והילך בני הנוער הם נאמני הרשת הבית ספריים, התלמידים נשארים בקשר רציף איתנו ואנו מסייעים ככל הנדרש, כולל בהסרת תכנים שעלו והופצו ברשת.
במקביל אנו עורכים הרצאות להורי התלמידים ולמוריהם, מנגישים להם את הרשתות החברתיות ונותנים להם כלים פרקטיים להשגחה הורית טובה יותר".

 

המיזם פועל תחת חסותה המלאה של המכללה:


"המכללה ליוותה ומלווה אותי עד היום משלב הרעיון ועד ליישום בשטח, ונותנת לי אישית ולמיזם גב מלא וסיוע בכל תחום
בתחילת הדרך המכללה השקיעה כסף בפיתוח המיזם, שילמה מלגות לימודים וכד', וגם היום, כשהמיזם כבר עומד בזכות עצמו, אנו עדיין יושבים תחת קורת גג המכללה, מקבלים סיוע בכל מה שנדרש, כולל ליווי ועידוד נפשי ומנטאלי כשצריך"


 

רוצים לקרוא עוד על העשייה החברתית-עסקית באקדמית? הקליקו.