כניסה

רגע לפני שחותמים: מה צריך לדעת לפני שכירת דירה?

|

​נרשמתם ללימודים ועכשיו הגיע הזמן למצוא דירה בתל-אביב התוססת עם חוף ים נפלא, והמון מקומות בילוי. זהו צעד מרגש ומסעיר אבל רגע אחד לפני שאתם הופכים לתל אביבים קבלו כמה עצות טובות לפני שאתם חותמים על החוזה, כדאי לדעת על מה כדאי להתעקש ולהתעכב ואיך שומרים על זכויותיכם.


 

נהלו משא ומתן

 

ראיתם את הדירה המושלמת? מזל טוב, צעד חשוב כבר עשיתם. עכשיו הגיע הזמן לפנות לבעל הדירה.
אל תהססו להתמקח על המחיר. נכון שבעלי הדירה מעוניינים למקסם את הרווח, אך לעיתים קרובות הם יעדיפו דייר/ת שקט, מנומס, מסודר שישמור על הנכס היקר שלהם, על פני מי שיהיה מוכן לשלם הכי הרבה. אם עברתם את המשוכה של הרושם הראשוני, זה הזמן לבדוק האם יש אפשרות להורדה במחיר.


 

אז איך מתמקחים?

 

*לפני ההתמקחות, חשבו בבהירות מה ברצונכם להשיג, קבעו לעצמכם מחיר שנראה לכם הוגן בהתחשב במחירי השוק. כנקודת התחלה אל תנקבו במספר אלא רק שאלו אם אפשר להוריד במחיר ותנו לבעל הדירה לענות. בהמשך כמובן תספרו על עצמכם ועל היתרונות בלקחת אתכם כשוכרים.
*אם אתם מרגישים ממש לא נוח בסיטואציות הללו, מומלץ להגיע עם חבר או בן משפחה שאתם סומכים עליו, ולזכור שגם בעל הדירה עשוי לחוש באותה אי הנוחות מולכם.


 

בדיקת החוזה

 

החוזה המומלץ והסטנדרטי להורדה באינטרנט הוא החוזה הנפוץ ביותר, ואולם יש כמה וכמה גירסאות אחרות המסתובבות בשוק - למשל, חוזים של משרדי תיווך או חוזים שעברו שדרוג או שינוי. בכל מקרה, קראו היטב היטב את החוזה ואל תחתמו על עיוור.
הסעיפים שיש לשים לב אליהם ולדרוש הבהרות ולהוסיף אותן:

 

 • ודאו  שבעל הדירה אחראי על כל תיקון בתשתית הדירה, כל עוד היא לא נגרמת כתוצאה משימוש לא סביר שלכם. מומלץ לקבוע פרק זמן לתיקון הבעיות והתקלות.  
 • תשלומים - פיגור או בעיה בתשלום (כמו צ'ק חוזר) לא יהוו עילה לביטול מיידי של החוזה וחשוב לתת לשוכר חלון זמן להסדיר את החוב.
 • בטחונות - על שטרי חוב, ערבות בנקאית וצ׳קים פתוחים ידובר בהמשך. ברבים מהחוזים דורש בעל הדירה גם פיקדון של סכום מזומן.
 • תשלום השכירות ייעשה באמצעות צ׳קים  דחויים. ניתן ומקובל לשנות את מספר הצ'קים בהתאם לצרכי בעל הדירה.
 • ביטוח - בדרך כלל, בעל הדירה מבטח את הדירה כנגד נזק שנגרם כתוצאה מאש, הצפות וכו׳. לרוב הביטוח כולל גם סעיף צד ג׳, המשמש במקרים בהם הנזק שנגרם לבנין הוא באשמת השוכר. חשוב לדעת שלחברת הביטוח עומדת ׳זכות השיבוב׳ שמעניקה לה זכות לתבוע את השוכרים, על הנזק שנגרם על ידינו לדירה. כדאי להוציא נספח לפוליסת הביטוח כך שהגנת הפוליסה תכלול גם את השוכר, או לכל הפחות לבטל את זכות השיבוב בפוליסות הביטוח של הדירה.
 • שוכר חלופי - חשוב לוודא כי קיימת אופציה למצוא שוכר חלופי במידה ואחד השוכרים מעוניין לעזוב במהלך תקופת החוזה.
 • ריהוט קיים - שימו לב שהריהוט שמופיע בחוזה אכן קיים בדירה.
 • אופציה להארכת חוזה - כדאי להכניס בחוזה סעיף המאפשר לכם להאריך את החוזה בשנה נוספת באותם תנאים. זהו סעיף סטנדרטי, ולגיטימי לדרוש אותו.

עיריית תל אביב-יפו השיקה בימים אלה את החוזה המומלץ, הכתוב בשפה ברורה ונגישה ונותן מענה לסוגיות המרכזיות שקשורות בשכירות הדירה. לפני החתימה, כדי שכל צד יהיה מודע לזכויותיו ולחובותיו בהתאם לחוזה.

את החוזה המומלץ אפשר להוריד כאן.

 

רוצים לדעת עוד על זכויותיכם?

 

אגודת הסטודנטים של האקדמית תל-אביב-יפו חברה בועד שוכרי הדירות של ישראל,  יוזמה חברתית-שיתופית של עשרת אלפי שוכרי דירות בישראל

 

באמנה נוסחו, עקרונות בסיס כמו "השוכרים רואים בדיור כצורך בסיסי קיומי", וכן הנחיות האוסרות אפליה על רקע דת, לאום, מין ונטייה מינית. האמנה גם מפרטת שורה של סעיפים, הקשורים להתניות שונות של בעלי הדירות כלפי השוכרים (כגון חובה לשכור דירה עם ריהוט) או חובות בעלי הדירות כלפי הנכס והשוכרים (כגון זמן סביר לתיקון ליקויים ותחזוקת הדירה).

 

ניתן לקרוא עוד על הועד באתר אגודת הסטודנטים של האקדמית או להצטרף לקבוצת הפייסבוק של ועד שוכרי הדירות של יפו.

 

שותפים                                                                                                                      

 

רוב הסיכויים שלא תוכלו להרשות לעצמכם לשכור דירה לבד וחוץ מזה חבל לוותר על החוויה של לגור עם שותפים. אז איך עושים זאת נכון:

 1. כנות היא שם המשחק - היו כנים מההתחלה. אם יש לכם דרישות מסוימות, למשל אם אתם מאד מסודרים או רגישים לרעשים חשוב שתניחו הכל על השולחן כבר מהשיחה המוקדמת – בעדינות, אך גם בצורה ברורה. על אף הפיתוי להעמיד פנים שאתם מושלמים, לא יעזור אם תנסו להסתיר את הכל עד אחרי חתימת החוזה. זה רק ידחה את הבלתי נמנע ויגרום לריבים מיותרים.
 2. אל תחפשו חבר לחיים – גם אם אתם מהטיפוסים שאוהבים לחלוק וממש צריכים חברה, אל תניחו שהשותף בדירה עומד להיות חברכם הטוב ביותר. למעשה, זה אפילו לא מומלץ. שותף אדיש, שקט שמשלם חשבונות בזמן יכול להיות הרבה יותר נוח משותף רגשני ותלותי ששוכח לשלם חשבון חשמל, ועורך מסיבות כל שני וחמישי. השאירו את החלום על חברות נפש מאחוריכם ותאמינו לנו, תהיו מאושרים יותר.
 3. תאמו ציפיות – פגשתם שותף פוטנציאלי חדש ואתם חושבים שהוא אחלה? מעולה. עכשיו כדאי לדבר על נושאים רציניים ולא רק להחליף חוויות על הטיול להודו. תאמו צפיות בנושא ניקיונות, תשלום חשבונות, רעש ושימוש במצרכים או ציוד. ישנן אי הסכמות שהן פתירות לחלוטין, אבל ישנם נושאים – למשל בעלות על חיית מחמד, שיכולים לפרק שותפות עוד לפני שהתחילה וכדאי שתדעו הכל מראש כדי שלא תבזבזו סתם זמן.


 

שיהיה בהצלחה ותרגישו כמו בבית!