כניסה

מסלול לימודי אוצרות ומוזיאולוגיה / בית לאמנות ישראלית

|

בית לאמנות ישראלית שקם באוקטובר 2013 במכללה האקדמית תל-אביב-יפו , פרי יוזמתם של ד"ר גדעון עפרת ורודי בינט, הוא התשובה לחסך הגדול שקיים בשדה התרבות המקומי כבר עשרות שנים: לימוד ומחקר של אמנות ישראלית.


 

בבית לאמנות ישראלית מוצאים עניין אלה השואפים להרחיב אופקים ולהעמיק ידע וגם אלה המתכוונים לעסוק בתחום הכתיבה, האוצרות, ניהול גלריות וניהול אוספים. הבית הינו מקום מפגש עם אנשים מובילים בעולם האמנות הפלסטית בארץ: חוקרים, אוצרים ואמנים. 

תכנית ללימודי תעודה באמנות ישראלית


 

יסודותיו של הבית איתנים: מיטב המרצים בתחומים השונים של האמנות הפלסטית נרתמו למשימה החשובה, והם מציעים ללומדים: מבט רענן, תיעוד דינמי, העצמת הקשרים תרבותיים. הקורסים המוצעים בבית לאמנות ישראלית מאפשרים לבעלי סקרנות וצימאון – להעמיק את ידיעותיהם ולקבל תמונה מקיפה ועשירה הן בנושאים היסטוריים והן בנושאי חתך. בוגרי התוכנית יקבלו כלים אותם יוכלו ליישם בתחום האוצרות, העיתונאות, המסחר והאספנות.


 

בשנת הלימודים תשע"ז, בית לאמנות ישראלית בשיתוף פעולה עם מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית פותח מסלול לימודים חדש, שיעסוק באוצרות ובמוזיאולוגיה.


 

המסלול לאוצרות ומוזיאולוגיה, בשונה מתכניות לימוד דומות, מקנה לתלמידיו בסיס תיאורטי נרחב בתולדות האמנות הישראלית על גווניה, מתוך הנחה לפיה על מנת לעסוק באוצרות במסגרות מוזיאליות או בגלריות בישראל, יש להעמיק את ההיכרות עם האמנות הישראלית ורק על בסיס הידע הנרכש, נכון להוסיף מיומנויות מקצועיות הדרושות לעוסקים בנושא. בכך בא לידי ביטוי ייחודו של בית לאמנות ישראלית, כמסלול לימוד יחידי הממוקד באמנות ישראלית.


 

הלימודים יתקיימו בבית לאמנות ישראלית באקדמית ת"א יפו וגם במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית. ההרצאות במוזיאון תאפשרנה ללומדים להיחשף בזמן אמת לפרקטיקה האוצרותית, ללמוד מקרוב איך מנוהל אוסף מוזיאלי על מגוון היבטיו, להיפגש עם אוצרים, אמנים ולהכיר מקרוב ובאופן בלתי אמצעי את מגוון העשייה במוזיאון.


המסלול כולל 288 שעות סימסטריאליות, 9 סיורים, 84 שעות התמחות, ופרויקט גמר.  במידת הצורך, ניתן יהיה לדחות את ההתמחות והגשת פרויקט הגמר לשנה העוקבת.

תלמידי המסלול ישולבו בהתמחות במוזיאונים מובילים, גלריות או אוספים פרטיים. בשלב זה, סיכמנו על מקום להתמחות במוזיאון ת"א לאמנות, מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, מוזיאון פתח תקוה לאמנות ומוזיאון האיסלאם בירושלים. נוכל להפנות את הסטודנטים עפ"י העדפותיהם להתמחות במוזיאונים נוספים המתמחים בנושאים מגוונים – טבע, ארכיאולוגיה, וכו'


 

המסלול לאוצרות ומוזיאולוגיה מיועד לאנשים עם השכלה בתחום האמנות הפלסטית והכרות עם האמנות הישראלית שמעוניינים לעבוד כאוצרים בגלריות, מוזיאונים ואוספים פרטיים.
המסלול נבנה עפ"י כל דרישות משרד התרבות / המחלקה למוזיאונים ולאמנות פלסטית. אישור המסלול  על ידי המשרד, יאפשר למסיימיו לעבוד במוזיאונים בארץ. האישור ,לכשיתקבל, יקנה את התעודה גם לתלמידי שנת הלימודים הראשונה של מסלול אוצרות ומוזיאולוגיה.


מאז שקם "בצלאל – בית מדרש לאמנות ולמלאכות אמנות" ב-1906, דורות של יוצרים עסקו ובחנו את המקום המורכב שבקרבו הם פועלים. היצירה הישראלית לדורותיה שזורה בתולדות היישוב ובתולדות מדינת ישראל. בעשורים האחרונים גוברת בעולם האמנות הבינלאומי ההערכה לאמנים ישראלים ולחשיבות יצירותיהם. יותר ויותר אמנים מציגים בתערוכות מוזיאליות חשובות בעולם ובגלריות בינלאומית מרכזיות. זה הזמן להבין את ההקשר שבו צמחו האמנים והאמניות הישראלים, להכיר את יצירתם, להתוודע אל האמנים ואל הזרמים וההשפעות מהם ניזונו. עושר היצירה הישראלית, מגוון המוזיאונים והגלריות ומעמדה של האמנות הישראלית בסצנה הבינלאומית מעצימים את הצורך במרכז ייעודי ללימוד אמנות ישראלית: בית לאמנות ישראלית.