כניסה

מכון מפרשים / ד"ר שרון זיו ביימן

|

 

אני מאמינה כי עלינו לקדם ידע והכשרה שיאפשרו להעניק למטפלים משאבים להתאים את הטיפול למטופל לטובת הובלת שינוי מירבי ומיטבי.


 

כך אומרת ד״ר שרון זיו ביימן, מנהלת מכון מפרשים באקדמית תל אביב יפו, המציע משנת הלימודים הקרובה קורסים, השתלמויות וימי עיון בתחום הפסיכותרפיה בדגש על רכישת כלים לאינטגרציה של ידע בתחום.


 

מכון מפרשים מוקם בימים אלה בביה"ס למדעי ההתנהגות באקדמית תל אביב יפו ופעילותו תתמקד במחקר והוראה שיקדמו ידע על פסיכותרפיה מתוך עמדה אינטגרטיבית המחברת בין גישות טיפול, בין מחקר ופרקטיקה, בין גוף ונפש ו​בין ממדים שונים של ההתערבות הטיפולית. הצוות המוביל את המכון חותר להפיכתו למרכז מוביל בתחום המחקר וההוראה בתחום הפסיכותרפיה.


 

ד״ר זיו ביימן מרחיבה על המכון:


 

״התפיסה האינטגרטיבית מציעה לחקור מה עוזר בטיפול מעבר לגישות טיפול שונות ולעמוד על ההתערבויות הטיפוליות, מאפייני הקשר הטיפולי, משך הטיפול ותדירות הטיפול המתאימים למטופלים שונים בהתאם למאפייני אישיותם, המצוקה ממנה הם סובלים והרקע החברתי תרבותי בתוכו הם פועלים וחיים.


 

בהתאם לכך, המחקר בו אנו עוסקים מנסה לעמוד על יחסי הגומלין בין משתנים אלו במגוון הקשרים, וההכשרה שאנו מציעים מנסה להציע למטפלים כלים לייצר אינטגרציה בין ידע והכשרה לגבי מגוון התערבויות טיפוליות, מאפייני הקשר הטיפולי, סוג המצוקה של המטופל ומשתני אישיות שלו לטובת מיצוי מיטבי של שיפור בעקבות הטיפול״.


 

מה תחומי המחקר העיקריים בהם תעסקו?


 

״אנו מתמקדים בחקירה של התערבויות המטפל – שאלות, החזר רגשי, החזר תוכני, פרשנות, עימות, משוב, הסבר, הנחיה, סיכום, חשיפה עצמית, שיח על הקשר הטיפולי והטיפול – ובודקים כיצד התערבויות שונות משפיעות על תוצאות הטיפול בכללותו, על תוצאות הפגישה הטיפולית הספציפית ועל הקשר הטיפולי בשלבי הטיפול השונים בהתאם למאפייני אישיות של המטופלים״.


 

למי מיועדים הקורסים וההשתלמויות במכון?


 

״הקורסים מיועדים לאנשי מקצוע בתחום הפסיכותרפיה – פסיכולוגים מומחים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים בעלי תואר שני, פסיכותרפיסטים וממרפאים באומנות וסטודנטים לתואר שני במקצועות אלו המעוניינים להשתלם באחד ממפרשי ההוראה של המכון: אינטגרציה של הפסיכותרפיה, התייחסותיות והקשר הטיפולי, טיפול בהתמכרויות ופסיכותרפיה רפואית.


 

בכל אחד מהתחומים יתקיימו ימי עיון, השתלמויות וקורסים שיתייחסו לחיבור בין תיאוריה, מחקר ופרקטיקה בנושא.

התפיסה הכללית שלנו היא כי פסיכותרפיה בת זמננו מחייבת אינטגרציה בין ידע והכשרה הקשורים לגורמים המשותפים לכל הטיפולים לבין ידע על טיפול בבעיות ספציפיות.


 

בהתאם לכך, חלק הקורסים וההשתלמויות אצלנו עוסקים במודלים של אינטגרציה, בכלים לבניית מוקדים טיפוליים וניהולם, בהיכרות עם מאפייני הקשר הטיפולי המיטבי ופיתוח מיומנויות לניהולו, בכלים לניהול התהליך הטיפולי ולשימוש מיטבי בהתערבויות טיפוליות, בכלים להערכת תוצאות טיפול ועוד.


 

החלק האחר של הקורסים וההשתלמויות עוסק בידע עדכני בתחומי טיפול ספציפיים – התמכרויות, פסיכותרפיה רפואית ועוד. בעתיד אנו מתכוונים לפתוח מפרשי למידה נוספים, כגון טיפול בדיכאון וטיפול בחרדה״.


 

כמנהלת המרכז, מה ה״אני מאמין״ שלך?


 

״אנו חותרים לפתח את המוסד הראשון בישראל שיחבר אקטיבית בין מחקר והוראה בתחום הפסיכותרפיה, תוך דגש על אינטגרציה בין גישות, בין סוגי ידע, בין ממדי ההתערבות הטיפולית לטובת ייעול וקידום הפסיכותרפיה. אנו מאמינים כי חזון זה יאפשר לנו לקדם טיפול עדכני, אינטגרטיבי ומיטבי במגוון בעיות הנמצאים במרכז סדר היום החברתי והרווחה הנפשית שלנו כחברה וכפרטים, ביניהם - טיפול בהתמכרויות, טיפול בחרדה, טיפול בדיכאון, פסיכותרפיה רפואית ועוד״.