כניסה

הרגע שבו נפקחות העיניים / מורן ציפר

|

"אני חושבת שברגע שנפקחות העיניים לסוגיות השונות בחברה שלנו, קשה לעצום אותן חזרה ולהתעלם מהן". כך אומרת מורן ציפר, בוגרת בית הספר למדעי ההתנהגות באקדמית, אשר בחרה לעזוב את המגזר הפרטי ואיתו תנאי עבודה נוחים למדי ולהשתלב בעשייה בתחום הציבורי.

 

"במהלך הלימודים לתואר חשבתי שארצה להשתלב בעולם העסקי. עבדתי במשאבי אנוש בחברת הייטק. העבודה הייתה מדהימה מבחינת הנוחות והתנאים. גם התחברתי מאד לאנשים שעבדתי איתם. יחד עם זאת, כשהייתי חוזרת הביתה  הרגשתי ריקנות. הרגשתי שחסרה לי תחושת הסיפוק והעשייה המשמעותית.

 

כאשר התחלתי להתנסות בתחום הציבורי, דרך פורום "תג מאיר", הבנתי כמה תחושת הסיפוק חשובה לי, וכך בהדרגה עברתי לעולם החברתי-ציבורי".

 

כבר בלימודים באקדמית, החלה הזיקה של מורן לעשייה הציבורית:

 

 

"בשנה האחרונה ללימודים, פרופ' נעמי חזן הנחתה אותי בכתיבת סמינר בחוג לסוציולוגיה. הנושא אותו בחרתי לחקור היה "תג מחיר". במהלך השנה חיברה אותי נעמי לארגון "תג מאיר"-  פורום ארגונים אשר פועל למניעת פשעי שנאה וגזענות.

 

הסמינריון "מחאה ושינוי חברתי" בליווי פרופ' נעמי חזן, הראה לנו את היכולת לחולל שינויים חברתיים. להבין מה דרוש לשם כך וכיצד ניתן להובילו, למדנו כיצד מגדירים מטרות, איך מתארגנים ומגייסים תמיכה, דרכים שונות לבחירת אסטרטגיה ובניין קמפיין, החשיבות של הפעילות בשטח, משמעות התגובה של הרשויות והערכת התוצאות. העובדה שפרופ' חזן הינה בעלת ניסיון עשיר בעשייה חברתית ופוליטית נתנה לנו הזדמנות לשמוע וללמוד על כך ממקור ראשון.

 

עם סיום כתיבת העבודה הסמינריונית, ביקש יו"ר הארגון, גדי גבריהו, לקרוא את העבודה וזימן אותי לראיון. מאז ועד היום אני מקדמת מדיניות של פורום "תג מאיר". משמעות התפקיד היא העלאת הנושא על סדר היום הציבורי, קידום דיונים בוועדות השונות בכנסת וניסוח הצעות חוק בנושא.

 

רבים מהאנשים בוחרים ללמוד בבית הספר למדעי ההתנהגות מתוך שאיפה להתקדם דווקא בתחום הפסיכולוגיה. אני חייבת להודות כי מתחילת השנה הראשונה הבנתי כי תשוקתי הגדולה יותר היא דווקא ללימודי הסוציולוגיה..

 

יתרון גדול ללימודים באקדמית הינו הערך החברתי שבה - במהלך התואר נחשפנו למגוון הרצאות מעשירות בתחום החברתי והפוליטי, היו הזדמנויות רבות להשתלב בעשייה חברתית וזה לא מובן מאליו. בנוסף, צורת הלימוד והתוכן הלימודי מעודדים את הסטודנטים לפתח חשיבה ביקורתית, להטיל ספק בכל מה שנראה מובן מאליו ולהשים סימן שאלה איפה שהיה סימן קריאה.

 

במהלך התואר התנהל דיון פתוח עם המרצים על החומר הלימודי והרבה מאד פעמים, השלכנו את התיאוריות לאירועים יומיומיים ואקטואליים. המרצים ניהלו איתנו דיונים על כל נושא שהוא, גם על הנושאים הרגישים ביותר. דיונים אלו סייעו בפיתוח החשיבה הביקורתית והפכו את התיאוריות למעשיות ופרקטיות.

 

הרגשתי לאורך כל התואר כי עיניי נפקחות יותר ויותר ככל שאנחנו לומדים. הדרך בה אני רואה את החברה שלנו כיום, והדרך בה ראיתי  את החברה שלנו לפני התואר, היא שונה לחלוטין.

 

נכון, יש לכך חסרונות, והשינה נודדת בלילה כשערים לבעיות ולמורכבויות בחברה שלנו. אך מנגד, זה מניע לפעולה. זה גורם לך להבין שאפשר אחרת, אפשר לשנות וצריכים להיות אקטיביים".

 

זיכרון בסלון

 

מעבר לפעילות ב"תג מאיר", פעילה מורן בפרויקט מרתק נוסף בשם "זיכרון בסלון", המיועד לחבר בין ניצולי שואה לבין הדור הצעיר, והיא מספרת עוד עליו:

 

"לפני שנתיים נחשפתי לפרויקט 'זיכרון בסלון'.  התחלתי כ'מובילת קהילה', אך עד מהרה הבנתי כי את הסיפוק הגדול ביותר אני חווה בשיחות האישיות עם ניצולי שואה. וכך עברתי להיות אחראית תחום אנשי העדות בפרויקט.

 

קיימתי אלפי שיחות עם ניצולי שואה, בהן סיפרתי להם על הפרויקט ועל ההזדמנות לספר את הסיפור בצורה אינטימית ושונה, בסלון של צעירים ברחבי הארץ. הופתעתי לגלות עד כמה הביקוש מצד הניצולים היה גדול. חלקם אף אמרו כי לא סיפרו את הסיפור עד למפגש של זיכרון בסלון. משהו באווירה החמימה והמאפשרת שיש בסלון עזר להם להיפתח ולהרגיש בנוח.

 

 

ריגש אותי מאד שניצולים ששוחחתי איתם בשנה שעברה, התקשרו אלי השנה לוודא כי גם הפעם אנו מזמינים אותם להתארח בסלון. מאז ועד היום אני ממשיכה ללוות את הפרויקט בתחום אנשי העדות. בשנה האחרונה כחצי מיליון איש, בארץ ובעולם, אירחו והתארחו בזיכרון בסלון. המספרים הגדולים רק מעידים על הצורך הרב שהיה לדור הצעיר, לניצולים עצמם ולחברה כולה בפלטפורמה נוספת המאפשרת להתחבר ולזכור.

zikaron1.jpg 

 

דרך הפעילות במיזם "זיכרון בסלון", הגיעה מורן לארגון "דור לדור", ובשנה האחרונה, בנוסף לשלל פעילויותיה האחרות, מורן גם מנהלת פעילות הארגון:

 

"עדי אלטשולר שיזמה את 'זיכרון בסלון', זיהתה את התשוקה שלי לעבודה עם הדור הוותיק וחיברה אותי לארגון 'דור לדור'. 'דור לדור'  שם לעצמו למטרה להפיג את בדידותם של הקשישים ע"י יצירת חיבור בין-דורי. כיום, ישנם בישראל כ-950,000 קשישים ושליש מתוכם מגדירים עצמם כבודדים! אנו בארגון "דור לדור" מזמינים צעירים להשתלב בפעילות בין דורית.

ישנן מספר תכניות שדרכן ניתן לקחת חלק: .

 

  1. 'דורות' – יצירת קשר חברי ארוך טווח בין קשיש בודד לצעיר. המפגשים מתקיימים בביתו של הקשיש אחת לשבוע. נכון להיום יש כ-300 חיבורים כאלה בארץ.
  1. 'עזרה בדרך'  -מוקד פניות שאליו מתקשרים קשישים שצריכים סיוע בדברים נקודתיים (סיוע במחשב, החלפת נורה, ליווי לקופ"ח/לרופא, שיפוץ בבית וכו'). למעלה מ-60 צעירים חברים בקבוצת וואטספ מרגשת ומיוחדת במינה שבה אנו מציפים את הפניות והם עוזרים לנו לבצע אותן.
  2. 'ושמחת בחגך' – אירועי שיא בין דוריים בחגים (ליל סדר משותף, שיפוץ בתים לקראת פסח, נשף פורים בין- דורי, הדלקת נרות בין דורית וכו').

לפני חודש וחצי, הקמנו יוזמה חדשה במסגרת הפעילות של ארגון 'דור לדור', הנקראת 'מסביב למדורה'. בל"ג בעומר האחרון, התארחו למעלה מ-100 נציגים מדור המייסדים (פלמ"חניקים, אצ"ל,לח"י, הגנה וכו') במדורות של צעירים ברחבי הארץ וסיפרו על החוויות מאותם הימים.

 

Medura1.jpg 

 

מטרת היוזמה הייתה לחבר את הדור הצעיר לסיפורי הקמת המדינה. אנו נמצאים בשנים האחרונות בהן יש לנו הזדמנות לשמוע ממקור ראשון על החוויות והסיפורים מהימים ההם. המדינה, משקיעה רבות בשימור המבנים ואתרי המורשת, אנו ראינו לנכון להשקיע באנשים, בסיפורים ובזיכרונות ולפעול לשימורם והעברת המסר לדורות הבאים.

 

medura2.jpg 

 

הופתענו לגלות עד כמה הביקוש מצד דור המייסדים עצמו היה גדול. נדמה היה שהם רק חיכו להזדמנות שמישהו ישאל אותם על חלק האישי ותרומתם להקמת המדינה. קבוצות רבות של צעירים ברחבי הארץ אירחו אותם לערב משמעותי. חלקם עשו זאת ממש ליד המדורה עם הגיטרה והמרשמלו, אחרים עשו זאת בגינות ציבוריות, בבסיסי צה"ל ובמרחבים נוספים.

 

באופן אישי מצאתי קו ישיר המחבר בין "זיכרון בסלון" לארגון "דור לדור" ול"מסביב למדורה".  במובנים רבים, עד לשנים האחרונות, התמקד השיח סביב נושא השואה בטקסים ממלכתיים. מדי שנה היינו עדים לאותם טקסטים ושירים  שכולנו מכירים. בשנותיי הבוגרות כמעט ויכולתי לשכוח את מועד יום השואה, אלמלא שמעתי לפתע שיר של יהודה פוליקר ברדיו. החיבור  של הדור הצעיר לטקסים ולטקסטים אלו הלך ודעך. למעשה נוצר צורך עז וחשוב לחבר את הדור הצעיר מחדש לזיכרון השואה.

 

ארגון "דור לדור" צפוי ליצור לקראת שנה הבאה שת"פ עם אגודת הסטודנטים של האקדמית. במסגרתו סטודנטים יוכלו להצטרף לפעילות של "דור לדור" ולוות זקנ\ה המתגורר\ת יחסית קרוב לאקדמית. המטרה היא מרובעת: הזקן והצעיר ירוויחו חברות חדשה ומשמעותית, והאקדמית והקהילה בה היא נמצאת ירוויחו חיבור בין-דורי ייחודי"

 

לנוכח  כל המגוון הרחב של העשייה, העתיד של מורן נראה פעלתני לא פחות:

 

"התכנית האישית שלי היא להמשיך ולהיחשף לכמה שיותר הזדמנויות ונושאים, לא להפסיק ללמוד ולהתנסות. ובעתיד הרחוק יותר, להצליח להתמקד בגזרה אחת (פוליטית או חברתית) ובנושא אחד ושם לנסות ליצור שינוי שורשי ומהותי".