התאמות בבחינות

כדי לתת לכל הסטודנטיות והסטודנטים במכללה הזדמנות שווה להצליח בלימודים, המכללה האקדמית מעניקה מגוון התאמות בבחינות ללקויי למידה, לבעלי הפרעות קשב וריכוז, בעיות תפקודיות ופסיכולוגיות, לעולים חדשים, לבוגרות ולבוגרי תיכון, ששפת הלימוד בו לא הייתה עברית ולסטודנטיות בהיריון.
ההתאמות ניתנות על פי ההמלצות המופיעות במסמכי האבחון האישיים ו/או בכפוף לתקנוני המכללה הרלוונטיים.

את כל המסמכים והאישורים יש להגיש עד חודשיים לפני סיום הסמסטר, וזאת כדי שנוכל להטמיע את ההתאמות וליישמן בשנת הלימודים.
בקשות להתאמות שיוגשו באיחור ייבדקו ויוטמעו בסמסטר העוקב.

מועדי ההגשה בשנת הלימודים תשפ”ד
מועד אחרון להגשת אבחונים (סמ’ א’) – הגשה עד 17/1/2024
מועד אחרון להגשת אבחונים (סמ’ ב’) – הגשה עד 2/5/2024
מועד אחרון להגשת אבחונים (סמ’ קיץ) – הגשה עד 1/8/2024

 • המבקשות והמבקשים התאמות בבחינות בשל לקויות למידה (כמו דיסגרפיה, דיסלקציה ודיסלקוליה) נדרשים להציג חוות דעת המבוססת על אבחון דידקטי שבוצע במכון ניצ"ן או אבחון מת"ל (מערכת תפקודי למידה), שבוצע במכון שמוכר על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה.
 • המבקשות והמבקשים התאמות בבחינות בשל הפרעת קשב וריכוז (ADD, ADHD) נדרשים להציג אחד משלושת המבדקים האלה: TOVA / BRC / MOXO (על פי המלצת נוירולוג או פסיכיאטר), המלווה בחוות דעת של נוירולוג או פסיכיאטר והכוללת בתוכה המלצות להתאמות בבחינות. מבדקי קשב וריכוז מתקיימים במכונים פרטיים וחלקם אף נמצאים בהסדר עם קופות החולים.
 • המבקשות והמבקשים התאמות בבחינות בשל הפרעת קשב וריכוז (ADHD,ADD) ולקויות למידה (כמו דיסגרפיה, דיסלקציה ודיסקלקוליה) נדרשים להציג אבחון פסיכודידקטי (החתום על ידי פסיכולוגית מומחית או פסיכולוג מומחה), המלווה באחד משלושת המבדקים האלה: TOVA / BRC / MOXO. מבדקי קשב וריכוז מתקיימים במכונים פרטיים וחלקם אף נמצאים בהסדר עם קופות החולים.
 • המבקשות והמבקשים התאמות בבחינות בשל בעיות רפואיות ו/או תפקודיות נדרשים להציג חוות דעת רפואית של רופאה מומחית או רופא מומחה (לבעיה הרפואית), שתכלול סיכום של תוצאות הבדיקה ופירוט ההתאמות המומלצות.

לתשומת ליבך:
אבחונים וחוות דעת רפואיות יהיו תקפים אם נעשו לאחר אחרי גיל 18 שנים ולא חלפו חמש שנים מהמועד שבו נעשו (תנאים מצטברים).

 • סטודנטיות וסטודנטים הלומדים לתואר שני וברשותם אישור על התאמות בבחינות מהמוסד האקדמי הקודם, נדרשים להגישו את אישור ההתאמות המקורי שניתן מהמוסד האקדמי הקודם (בלימודי התואר הראשון).
 • סטודנטיות וסטודנטים שברשותם אישור התאמות לבחינה הפסיכומטרית, שניתן מהמרכז הארצי לבחינות והערכה, נדרשים להציגו עם המסמכים האבחוניים שבגינם ניתן אישור זה.
 • סטודנטיות וסטודנטים הנמצאים בתהליך אבחון שמועד סיומו יחול לאחר המועד האחרון להגשת הבקשה, נדרשים להעביר אישור על ביצוע התהליך מהגורם המאבחן.
 • סטודנטיות וסטודנטים שזכאים להתאמות מיוחדות, מתבקשים לצפות באישור ההתאמות באמצעות המידע-נט ולוודא את תוקפן של ההתאמות (קבועות = למשך כל תקופת הלימודים במכללה / זמניות = מוגבלות בתאריך), לעקוב אחר ההודעות שנשלחות מהמכללה במייל ולקרוא היטב את ההנחיות המצורפות להן. מימוש ההתאמות המיוחדות נעשה בנפרד לכל מועדי הבחינות, בכל סמסטר.

עולות ועולים חדשים או מי שסיימו את לימודיהם בבית ספר תיכון ולמדו בשפה שאינה עברית, זכאים להשתמש במילונית ולתוספת של חצי שעה מעבר לזמן הבחינה הנעשית בעברית. אם הינך עונה על אחד מהקריטריונים הללו, יש לצרף לבקשתך אישור תעודת עולה חדש או תעודת סיום לימודים מבית הספר התיכון, בהתאמה.

על פי נוהל המכללה בנושא ובכפוף להצגת אישור רפואי, הינך זכאית לתוספת זמן של 25% ממשך הבחינה. כמו כן יינתן לך אישור חריג, כך שתוכלי לצאת לשירותים במהלך הבחינה.

צרו קשר

סטודנטיות, סטודנטים ותלמידי מכינות – יש לפתוח פנייה באמצעות מערכת המידע-נט – לחצו כאן
מועמדות ומועמדים ללימודים וגורמים מחוץ למכללה – יש לשלוח הודעה למייל: dean@mta.ac.il.
מוזמנות ומוזמנים לפנות אלינו גם בטלפון 6086*  או לבקר אותנו במשרדינו בבניין פומנטו (בניין 1, קומת קרקע)

רוצה ללמוד באקדמית?

מלא/י פרטים ונהיה בקשר בקרוב!

  טופס רישום מקוון
  כבר יודע/ת בידיוק מה את/ה רוצה?
  הרשמ/י באופן מקוון לשנת הלימודים הקרובה
  לרישום מקוון